Dociski szybkomocujące

artykułydociskiNowości

Dociski szybkomocujące Elesa+Ganter to urządzenia, które pozwalają na wielokrotne i powtarzalne dociskanie, przytrzymywanie, blokowanie, czy mocowanie elementów w różnych procesach technologicznych bądź budowie maszyn. Zasada działania docisku szybkomocującego opiera się na wykorzystaniu tzw. mechanizmu kolanowego, zwielokrotniającego siłę docisku oraz blokującego się mechanicznie w pozycji zamkniętej.

 

dociski szybkomocujące

Grupa docisków szybkomocujących

Konstrukcja dociskacza składa się z rękojeści, za którą chwyta operator, ramienia dociskowego oraz korpusu łączącego oba elementy.

dociskacz szybkomocujący schemat docisku szybkomocującego

Przykładowy dociskacz szybkomocujący (model GN 820).

 

Stalowe ramię rękojeści pokryte jest zazwyczaj warstwą tworzywa, umożliwiającą wygodny chwyt i operowanie dociskaczem.

Ramię dociskowe służy natomiast do mocowania elementu dociskowego: śruby dociskowej, wkrętu dociskowego, czy innego elementu, dopasowany kształtem do dociskanej powierzchni.

Korpus dociskacza łączy rękojeść z ramieniem dociskowym specyficznym układem dźwigni (mechanizmem kolanowym). Posiada on również część umożliwiającą zamocowanie całego dociskacza do podstawy przyrządu, czy maszyny.

 

zasada działania docisku szybkomocującego

Rys.: Zasada działania mechanizmu dźwigniowego dociskacza (na przykładzie dociskacza GN 820)

 Mechanizm dźwigniowy (kolanowy) pozwala uzyskać siłę docisku wielokrotnie większą od siły użytej przez operatora. Dodatkowo, w pozycji zamkniętej, układ dźwigni samoczynnie się blokuje, umożliwiając przytrzymywanie elementu dociskanego bez potrzeby ciągłego trzymania rękojeści. Dlatego też dwoma głównymi parametrami podawanymi przy dociskaczach szybkomocujących są:

– SIŁA DOCISKU – wynikająca z przełożenia mechanizmu dociskacza,

– SIŁA PRZYTRZYMANIA – wynikająca z wytrzymałości mechanicznej dociskacza w pozycji zamkniętej.

Elementy konstrukcyjne dociskaczy szybkomocujących wykonywane są z tłoczonej i ocynkowanej stali węglowej, stali nierdzewnej lub w formie precyzyjnych odlewów. Elementy połączeń przegubowych, takie jak tuleje oraz sworznie łączące, wykonano ze stali hartowanej, w celu uzyskania optymalnej żywotności mechanizmu. Elementy ruchome w miejscach wzajemnego kontaktu zostały specjalnie przesmarowane.

Tak skonstruowane i wykonane dociskacze szybkomocujące gwarantują niezawodność, wytrzymałość i dużą precyzję działania, nawet przy bardzo dużej ilości cykli zamykania. Powoduje to ich powszechne stosowanie w takich aplikacjach jak:

  • spawalnictwo, do budowy przyrządów oraz stołów spawalniczych,
  • do przytrzymywanie elementów podczas, montażu, pomiaru znakowania itp.,
  • w oprzyrządowaniu produkcyjnym, do szybkiej wymiany jego elementów,
  • obróbce metalu i drewna, przy ustalaniu elementów obrabianych,
  • innych maszynach i urządzeniach do zamykania i doszczelniania osłon, pokryw, czy drzwi.

Szczegółowe informacje na temat dociskaczy szybkomocujących (dostępne wykonania ich wielkości oraz dane techniczne) znajdują się na naszej stronie internetowej w grupie DOCISKACZE, NAPINASZE, ZAPIĘCIA – http://www.elesa-ganter.pl/dociskacze.html

Autor: Stefan Lewandowski
Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się w katalogach papierowych oraz na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów

Kontakt
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 885 020 900 (Stefan Lewandowski)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Adapter do profili okrągłych pod uchwyty PC
EDURA 2014

Najnowsze artykuły

Menu