Elementy Elesa+Ganter w zabudowach zadaszeń basenowych – CASE STUDY firmy BUCOVERS

artykułyPorady technicznetrzpienie

Producenci zadaszeń basenowych stają przed zadaniem zaprojektowania konstrukcji bezpiecznych i funkcjonalnych. Specyfika i przeznaczenie tego typu architektury wymusza na projektantach stworzenie produktów estetycznych i wytrzymałych mechanicznie, a jednocześnie odpornych na warunki atmosferyczne i chemiczne. Muszą być również trwałe i obsługiwane intuicyjnie, ponieważ użytkownicy nie są przeszkolonymi operatorami maszyn lub urządzeń.

Zadaszenia basenowe pełnią rolę termoizolacyjną, higieniczną i bezpieczeństwa. Jednocześnie powinny być również estetyczne, ponieważ mają zdobić przestrzeń, na której się znajdują. Każdy posiadacz basenu ogrodowego musi troszczyć się o jego pielęgnację, chronić przed zanieczyszczeniami, a przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo pozostałym domownikom, zwierzętom domowym oraz w szczególności dzieciom, by uniknąć wypadków.

Najpopularniejszym rodzajem zabudowy basenu są zadaszenia mobilne, które dzięki swojej budowie można dowolnie konfigurować nad zbiornikiem lub za nim, poprzez rozsuwanie lub zasuwanie poszczególnych segmentów (rys. 1).

Rys. 1. Zadaszenie z zasuniętymi i rozsuniętymi segmentami

Nasz artykuł opisuje elementy Elesa+Ganter zastosowane w zabudowach produkowanych przez firmę Bucovers – polskiego producenta zadaszeń basenowych, tarasowych i ogrodowych.  Stworzenie konstrukcji aluminiowej, wypełnionej płytami poliwęglanowymi jest zaledwie pierwszym krokiem do spełnienia wszystkich powyższych wymogów. Każdy z segmentów powinien być odpowiednio ustalony przed przypadkowym przesunięciem, a całość zabezpieczona w sposób uniemożliwiający dostęp osobom postronnym lub dzieciom.

Rys. 2. Trzpień GN 817-NI na zadaszeniu firmy Bucovers

Do blokowania poszczególnych modułów doskonale sprawdzają się trzpienie ustalające GN 817-NI (rys. 2), które są wykonane ze stali nierdzewnej i technopolimeru na bazie poliamidu. Dodatkowy proces niklowania chemicznego szpilki trzpienia, zapobiega zatarciu w niełatwych warunkach pracy (woda, piasek, chemia). Trzpienie w wersji -CK posiadają możliwość blokady w pozycji odwiedzionej, a po zwolnieniu blokady i zatrzaśnięciu trzpienia mechanizm pozostaje ukryty pod gałką, co dodatkowo chroni go przed zanieczyszczeniem.

Część segmentów zabezpieczana jest trzpieniami blokującymi w wykonaniu bezpiecznym GN 816-B otwieranymi za pomocą klucza (rys. 3). Wariant ten stosowany jest w środowiskach wymagających większego stopnia zabezpieczenia elementów wzajemnie blokowanych poprzez ograniczenie dostępu osobom postronnym. W ten sposób osoba bez kluczyka (np. dziecko) nie będzie mogła samodzielnie rozsunąć zadaszenia. Ze względu na podwyższone wymogi odporności na korozję nasz klient zdecydował się na wykonanie specjalne ze stali nierdzewnej.

Rys. 3. Trzpień w wykonaniu bezpiecznym GN 816-B na klucz służy do zabezpieczania poszczególnych modułów zadaszenia

Ostatni segment konstrukcji zadaszenia mobilnego jest wyposażony w specjalny uchwyt, służący zarówno do przesuwania drzwi, jak i pełniący funkcję blokady (rys. 4 i 5). Uchwyt ten należy do zestawu produktów z system „Vandal-proof”, zwiększających bezpieczeństwo obsługi urządzeń poprzez kontrolę dostępu i uniemożliwienie aktywacji danej funkcji osobom nieupoważnionym.

Rys. 4. Uchwyt EBR CH na zadaszeniu basenowym 

Element kształtowy (trzpień ze stali nierdzewnej) zatrzaskuje się samoczynnie w pozycji zamkniętej, zapobiegając rozłączeniu współpracujących elementów. Odblokowanie takiego połączenia odbywa się poprzez włożenie klucza w specjalnie wyprofilowany otwór zamka. Rozwiązanie takie chroni połączenie przed dostępem osób bez klucza, zachowując łatwość blokowania (wciśnięcie przycisku).

Rys. 5. Funkcjonalność uchwytu EBR-CH z systemem „Vandal-proof”

Opisane powyżej komponenty stanowią zaledwie wycinek spośród wszystkich używanych przez naszego klienta, są jednak kluczowe dla bezpieczeństwa całej zabudowy. Użyteczność i funkcje poszczególnych elementów są jednak uniwersalne i mogą być z powodzeniem stosowane w innych aplikacjach, także w maszynach przemysłowych, wymagających blokowania poszczególnych części ze względów bezpieczeństwa.

Po raz kolejny możemy przekonać się, że stosowanie gotowych elementów znacznie ułatwia spełnianie różnych wymogów, ogranicza konieczność wykonywania detali we własnym zakresie, a tym samym przyczynia się do oszczędności zarówno w sferze finansowej, jak i czasu pracy. Doradcy techniczni z Elesa+Ganter posiadają szeroką wiedzę w zakresie standardowych oraz nietypowych części maszyn, umożliwiając rozwiązanie wielu problemów natury technicznej.

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:
KATALOG GŁÓWNY 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt: +48 22 737 70 47

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Elementy Elesa+Ganter w zabudowach zadaszeń – CASE STUDY firmy BUCOVERS
Daj się znaleźć!
Specjalna seria
elementów poddających
się detekcji VD i MD.

Najnowsze artykuły

Menu