Helikoptery uczące się latać

Ciekawostki techniczne ze świata

Informatycy ze Stanford opracowali model sztucznej inteligencji, który pozwala zautomatyzowanym helikopterom uczyć się trudnych ewolucji w powietrzu poprzez obserwowanie innych helikopterów wykonujących dane akrobacje.

W rezultacie te latające komputery są w stanie powtórzy nawet najbardziej skomplikowane akrobacje bez konieczności żmudnego wpisywania instrukcji a jedynie dzięki procesowi nauki poprzez praktykę.

Pokaz możliwości nowego wynalazku odbył się na terenie kampusu uniwersyteckiego. Zakres jego akrobacji przechodził najśmielsze oczekiwania: w programie znalazły się beczki, korkociągi, przewroty przez skrzydło, a także najtrudniejszy manewr określany jako „kobra” podczas którego z lotu poziomego samolot ustawia się na ogonie, po czym zaczyna się lekko kiwać do przodu i do tyłu.

Wyczyn ten jest imponujący ponieważ komputerowe helikoptery są urządzeniami dla których bardzo trudno pisze się programy na skomplikowane ewolucje. Są one z natury mało stabilne i, jak to określił jeden z pilotów, „tylko czekają, aby się przewrócić i rozbić”. Dzięki przetwarzaniu danych dostarczanych im z instrumentów pomiarowych umieszczonych na samolocie komputery są w stanie precyzyjnie odtworzyć jego nawet najbardziej skomplikowane ruchy. Ten nowatorski projekt może być wykorzystywany np. do poszukiwania min lądowych w rejonach objętych walkami lub szybkiego lokalizowania źródeł ognia w czasie pożarów na dużych powierzchniach. W takich sytuacjach precyzja i elastyczność nowych helikopterów może się okazać na wagę złota.

Źródło: www.sciencedaily.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Samobieżny pojazd naśladujący mrówki
Kątowy mechanizm pozycjonujący

Najnowsze artykuły

Menu