Korki oddechowe do wyrównywania ciśnień między wnętrzem obudowy a otoczeniem – seria GN 7404

artykułykorkiNowości

Elesa+Ganter rozszerza ofertę produktów z grupy elementów hydrauliki siłowej o nowe korki oddechowe GN 7404 (rys. 1), służące do wyrównywania ciśnień między wnętrzem obudowy a otoczeniem przy jednoczesnym zachowaniu funkcji filtracyjnych. Specjalnie zaprojektowana membrana umieszczona wewnątrz korków, zapobiega wydostawaniu się oleju do otoczenia oraz przedostawaniu się brudu i wilgoci do wnętrza obudowy.

Korek oddechowy

Rys. 1. Korki oddechowe GN 7404

Wszystkie zastosowane materiały są odporne na korozję i pozwalają na użytkowanie korków w temperaturach do 100°C. Korpus GN 7404 jest wykonany z aluminium lub ze stali nierdzewnej AISI 303. Sito ochronne ze stali nierdzewnej AISI 304 posiada obejmę wykonaną ze wzmocnionego włóknami szklanymi poliamidu. Uszczelnienia (płaski pierścień oraz o-ring) zostały wykonane z gumy syntetycznej NBR. Membrana ze specjalnej włókniny poliamidowej o nieuporządkowanej strukturze, została zaimpregnowana kopolimerem akrylowym (rys. 2).

To właśnie dzięki właściwościom membrany korek GN 7404 posiada unikalne parametry umożliwiające swobodny przepływ powietrza przy jednoczesnym filtrowaniu pyłu, cząstek oleju i wody. Kopolimer akrylowy tworzy na pokrywanej powierzchni film, działając antystatycznie. Całkowicie zwilża włókninę poliamidową, nie wypełniając jednocześnie drobnych szczelin, dzięki czemu powstają małe pory membrany o wielkości 1,2 µm. Dla porównania: sita filtracyjne pozostałych korków oddychających np. GN 7403 mają minimalny rozmiar oczek wynoszący 100 μm.

Zdjęcie membrany pod mikroskopem, w powiększeniu 2000x
Rys. 2. Zdjęcie membrany pod mikroskopem, w powiększeniu 2000x

Materiał, z którego jest wykonana membrana jest oleo- i hydrofobowy, co sprawia, że nie ma możliwości przedostawania się przez jej powierzchnię: brudu, kurzu, kropli wody lub oleju. Dzięki temu do wnętrza obudowy nie przedostają się niepożądane substancje, a olej nie wydostaje się do otoczenia. Montaż elementu na pionowej ścianie bocznej sprawia, że na membranie nie gromadzą się niepożądane płyny, które mogłyby zaburzyć równowagę ciśnień.

W celu ochrony membrany nie powinno się jej zanurzać w oleju lub w wodzie oraz nie zaleca się przekraczać dopuszczalnej różnicy ciśnień. Sito ochronne ze stali nierdzewnej chroni dodatkowo membranę przed uszkodzeniami mechanicznymi z zewnątrz.
W niektórych szczególnych, warunkach może nastąpić różnica ciśnień, która sprawi, że niewielkie ilości oleju lub wody przedostaną się pomiędzy membranę a uszczelnienie. Jednak jeśli niesprzyjające warunki ustaną, olej lub woda skroplą się, a membrana będzie nadal w pełni funkcjonalna. Membrany są odporne na szeroki zakres substancji chemicznych, m.in.: oleje, paliwa, organiczne rozpuszczalniki i alkohole.

Przepuszczalność membrany jest zależna od różnicy ciśnień i zmienia się liniowo. Przy nominalnej różnicy ciśnień P1 do P2 (rys. 3) wynoszącej 1 bar maksymalny przepływ powietrza, w zależności od średnicy, wynosi nawet 34 l/min. Ciśnienie nominalne, niszczące, maksymalna przepuszczalność powietrza oraz dopuszczana różnica ciśnień są podane w karcie katalogowej.

Przepuszczalność membrany
Rys. 3. Przepuszczalność membrany jest zależna od różnicy ciśnień

Korki GN 7404 znajdują zastosowanie w aplikacjach, wymagających wyrównywania ciśnień między wnętrzem obudowy a otoczeniem. Między innymi będą to urządzenia zamknięte w szczelnych obudowach, wymagające wentylacji, tj. ciągłej wymiany powietrza z otoczeniem w celu niedopuszczenia do przegrzania komponentów. Jest to szczególnie istotne w przypadku elektroniki. W trakcie pracy w warunkach zapylenia, wilgoci lub obecności oparów oleju, filtracja powietrza wpływającego do obudowy znacznie przedłuża żywotność podzespołów. Przykładem mogą być obudowy zawierające szafy sterownicze maszyn użytkowane na halach produkcyjnych w pobliżu obrabiarek, przekładni, silników spalinowych itd. Wnętrze szafy, pomimo wentylacji, może pozostać wolne od pyłu, oparów chłodziw i wilgoci.

Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku pracy urządzeń, w których głównym medium jest olej lub woda, w strefach wymagających wysokiej czystości, np. w branży farmaceutycznej, biotechnologicznej, produkcji urządzeń elektronicznych lub nawet w zakładach przemysłu spożywczego. Przykładem mogą tu być obudowy zasilaczy hydraulicznych, agregatów chłodniczych, agregatów prądotwórczych. W takiej sytuacji konstruktor musi zwrócić szczególną uwagę na to, by ewentualne zanieczyszczenia nie przedostawały się poza obudowę. Zastosowanie korka wentylacyjno-filtracyjnego spowoduje właściwą wymianę powietrza pomiędzy urządzeniem a otoczeniem, jednocześnie nie dopuszczając do przedostawania się skroplin na zewnątrz.

Korki GN 7404 są dostępne w najpopularniejszych rozmiarach montażowych, tj. w trzech rozmiarach gwintu calowego oraz w trzech rozmiarach gwintu metrycznego. Na życzenie i dla odpowiednich ilości Elesa+Ganter może wykonać specjalne korki z korpusem mosiężnym lub z membraną o innych parametrach. W celu ustalenia szczegółów prosimy o kontakt z naszym Doradcą Technicznym.

Strona katalogowa prezentowanego produktu:
Korki oddechowe GN 7404

Informacje o pełnej ofercie ELESA+GANTER znajdują się w nowym katalogu podstawowym 038 (wersja polskojęzyczna) lub na stronie: www.elesa-ganter.pl.
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów.

Centrala: +48 22 737 70 47

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags:
Nowości z zakresu uniwersalnego systemu mocowania czujników
Pająk na Marsie

Najnowsze artykuły

Menu