Zawias CVFT

Nowość! Zawias z blokadą CFVT

Zawias CFVT (Rys. 1) to nowy produkt w stale rozwijanej się grupie zawiasów z funkcją blokowania. Zawiasy z blokowaniem stanowią doskonałą alternatywę dla sprężyn gazowych oraz podobnych rozwiązań jak cięgna czy podpórki, upraszczając znacznie montaż i obniżając koszty. ELESA+GANTER posiada obecnie w swojej ofercie 5 zawiasów tego typu, różniących się od siebie mechanizmem i sposobem działania, zakresem obsługiwanych kątów otwarcia lub siłą przytrzymania. Budowa i zasada działania zawiasów z funkcją blokowania zostały szerzej opisane w artykule zawartym w poprzednich wydaniach naszego magazynu (Jak blokować pokrywę bez użycia sprężyn gazowych?).

Zawias CVT
Rys. 1: Zawias CVT

Nowy zawias posiada dodatkowe funkcjonalności. Między innymi jego kąt blokowania jest zależny od wersji, dzięki czemu kąt przy którym nastąpi blokada jest z góry określony (w zawiasach CFP i CFV blokada następuje w kilku różnych pozycjach). W przypadku zawiasów CFVT podczas ruchu nie musimy przechodzić przez wszystkie pośrednie pozycje blokowania. Dodatkowo gdy kąt otwarcia zawiasu znajdzie się w zakresie +/- 25 ° od pozycji blokowania (Rys. 2), przemieszczenie do pozycji blokowania nastąpi samoczynnie (podane wartości kątowe dla testu bez obciążenia).

Zakres działania mechanizmu blokowaniaRys. 2: Zakres działania mechanizmu blokowania

 Zawias CFVT występuje w następujących wersjach:

  • CFVT-CH: bez blokady (swobodny obrót)
  • CFVT-CH-80: blokada przy kącie -70° /-7° / 80°, moment przytrzymania 0.7 Nm lub 1.2 Nm lub 1.7 Nm.
  • CFVT-CH-115: blokada przy kącie -70° /-7° / 115°, moment przytrzymania 0.7 Nm lub 1.2 Nm lub 1.7 Nm.
  • CFVT-CH-150: blokada przy kącie -70° / -7° / 150°, moment przytrzymania 0.7 Nm lub 1.2 Nm lub 1.7 Nm.

Wersje zawiasu CFVTRys. 3: Wersje zawiasu CFVT

Łącznie mamy do dyspozycji 10 różnych wersji. Podstawowa –CH pozbawiona mechanizmu blokującego, oraz wersję CH-80, CH-115, CH-150 dla kąta blokowania odpowiednio 80, 115 i 150 stopni, z których każda może występować z 3 różnymi wartościami momentu utrzymującego pozycję zablokowaną od 0,7 poprzez 1,2 aż do 1,7 Nm.

Tak szeroki asortyment to kolejna cecha wyróżniająca CFVT na tle pozostałych zawiasów blokowanych z oferty ELESA+GANTER. Dzięki temu mamy możliwość trafnego doboru zawiasu, który najlepiej spełni oczekiwania w danym zastosowaniu. Zawias CFVT może być dodatkowo wyposażony w estetyczne pokrywy śrub CA.CFVT wykonane z technopolimeru na bazie poliestru i mocowane zatrzaskowo (Rys. 4)

 Pokrywy zawiasu CA.CFVT

Rys. 4: Pokrywy zawiasu CA.CFVT

Zastosowane materiały – odporny technopolimer i stal nierdzewna pozwalają na zastosowanie zawiasu na zewnątrz a także w warunkach narażenia na czynniki korozyjne. Ze względu na zabudowanie całego mechanizmu blokującego wewnątrz zawiasu sprawdzi się on dużo lepiej w środowiskach zanieczyszczonych bądź o dużym zapyleniu niż zawiasy CFP lub CFV.

Duża ilość dostępnych wykonań i wersji zawiasu CFVT sprawia, że może on znaleźć szerokie zastosowanie w maszynach przemysłowych i różnego rodzaju zabudowach m.in.:

  • maszyny przemysłu kotlarskiego – do blokowania pokryw zasobników
  • klapy serwisowe urządzeń – utrzymanie klapy w pozycji umożliwiającej przeprowadzenie napraw
  • szafy elektryczne – często elementy elektryczne montowane są także na drzwiach (utrzymanie ich w pozycji ułatwia instalacje i zmniejsza ryzyko uszkodzeń w czasie eksploatacji)

Karta katalogowa – Zawias CFVT

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z Doradcami Technicznymi Elesa+Ganter, którzy chętnie pomogą w doborze elementów i znalezieniu dla Państwa najbardziej optymalnego rozwiązania.

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu w wersji papierowej – zamów

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 665 078 500