Nowy materiał zastąpi baterie?

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień działa dzięki akumulatorom. Niestety nie jest to idealne źródło zasilania – jego największą wadą jest  długi czas ładowania. Istnieją co prawda superkondensatory, które błyskawicznie się ładują, jednak równie szybko się rozładowują. Być może jednak stoimy przed rewolucją w tym zakresie. Chemikom z Northwest University udało się bowiem stworzyć zupełnie nowy materiał, który łączy w sobie cechy akumulatorów i kondensatorów.

Materiał ten jest polimerem pokrytym niemal nieskończoną ilością porów. Wynalazek zaliczany jest do grupy polimerów COF, które charakteryzują się małym przewodnictwem elektrycznym, ale dodatkowo został połączony z polimerem PEDOT, który jest doskonałym przewodnikiem. I właśnie to połączenie pozwala na błyskawiczne ładowanie, a potem długie przechowywanie ładunku elektrycznego. Przy okazji testów nowego materiału stworzono z niego elektrodę, która wytrzymała 10 tysięcy cykli ładowania. Materiał jest też tani w produkcji. Pozostaje nam więc czekać na ukończenie wszystkich testów. Jeśli sie powiodą może się okazać, że nowy materiał rozpocznie energetyczną rewolucję na dużą skalę.

Źródło: www.northwestern.edu | Zdjęcie: FreeImages.com/Kerem Yucel

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Rękawice do wirtualnej pracy
Saski archimedes

Najnowsze artykuły

Menu