Wskaźniki położenia ELESA-CLAYTON

artykuływskaźniki położenia

Mechanizmy śrubowe służą do zamiany ruchu obrotowego w liniowy i są jednym z najbardziej rozpowszechnionych układów regulacji położenia w różnego typu maszynach i urządzeniach przemysłowych. Aby jednak układ taki był w pełni funkcjonalny, potrzebuje on mieć możliwość odczytu położenia przy pomocy wskaźników położenia. Zależnie od wymaganej dokładności odczytu elementem wskazującym położenie może być z jednej strony – wyskalowana w [mm] podziałka, z drugiej zaś może to być – układ elektroniczny umożliwiający pomiar z dokładnością 1 [µm]. W przypadku jednak mechanizmów o napędzie ręcznym dokładność odczytu skalowanych podziałek jest zazwyczaj niewystarczająca, a koszty i dokładność układów elektronicznych zbyt duże.

Optymalnym rozwiązaniem w takich przypadkach okazują się być mechaniczne wskaźniki położenia.

Wskaźniki położenia serii DD (tj. DD51, DD52, DD52-R) są prostymi urządzeniami mechanicznymi, których przeznaczeniem jest wskazywanie bezwzględnych wartości położenia w mechanizmach śrubowych.
Umożliwiają one bezpośredni odczyt pozycji mechanizmu z dokładnością w zakresie od 1 do 0,01 [mm].

wskaźniki położenia

Dobór odpowiedniego wskaźnika polega na określeniu jego podstawowych parametrów w odniesieniu do konkretnego mechanizmu, tj.:

  • średnica wałka (śruby),

Max. Ø14 [mm] dla DD51
Max. Ø20 [mm] dla DD52 i DD52-R

 

 

 

  • orientacja śruby w przestrzeni (kierunek odczytu wskaźnika),

 

  • skok śruby i dokładność wskazania,

 

  • wymagany kierunek przyrostu wskazywanych wartości,

 

 

  • kolor obudowy.

 

Montaż odbywa się poprzez nasuniecie wskaźnika na wałek (śrubę), osadzenie (kołkiem pozycjonującym w otworze obudowy) i zabezpieczenie wkrętem dociskowym.

Jako dodatkowe akcesoria dla wskaźników położenia, dostępne są również podkładki dystansowe oraz podkładki umożliwiające zablokowanie mechanizmu w żądanym położeniu.

 

Zastosowania i przykłady aplikacji:

Prosta budowa i montaż oraz relatywnie duża dokładność wskazania powodują, że wskaźniki położenia serii DD mogą być znakomitym rozwiązaniem dla wielu mechanizmów o napędzie ręcznym lub mieszanym. Stanowią też w takich mechanizmach doskonałą alternatywą dla wskaźników elektronicznych (wystarczająca dokładność wskazania przy kilku, a nawet kilkunastokrotnie niższych kosztach zakupu). Z tych też powodów znajdują zastosowanie m.in. przy :

  • obrabiarkach do metalu, drewna, PCV,
  • urządzeniach pakujących,
  • urządzeniach etykietujących,
  • przenośnikach,
  • innych urządzeniach przemysłowych wymagających ręcznych nastawów podzespołów.

Poniżej prezentujemy kilka z przykładów aplikacji.

 

W powyższym artykule zostały przedstawione tylko podstawowe wersje wskaźników położenia. W razie poszukiwania innych rozwiązań bądź jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt z naszymi doradcami technicznymi.

Strony katalogowe opisywanych produktów:

Autor: Krzysztof Stutko
Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o zaprezentowanych produktach znajdują się w katalogu:

  • Katalog podstawowy 022 (wersja polskojęzyczna)
  • Nowości 2007 (dodatek).

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 691 772 572 (Krzysztof Stutko)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
CFR – Zawiasy regulowane
Rok 2008 z ELESA+GANTER Polska

Najnowsze artykuły

Menu