Gideon Sundback | By nieznany - Gideon Sundback kimdir ? Fermuarın icadı, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19195099

Wynalazca pewnego zamka

Niedawno minęła 147 rocznica urodzin Gideona Sundbacka. Prawdopodobnie niewiele osób o nim słyszało, pomimo, że na co dzień korzystamy z jego wynalazku.

Gideon Sundback urodził się w Ödestugu. Jego ojciec był rolnikiem. Przyszły wynalazca studiował  w Szwecji, ale po ukończeniu szkoły wyjechał do Niemiec. Kontynuował tam studia i uzyskał tytuł inżyniera. W 1905 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W 1913 roku stworzył pierwowzór swojego najsłynniejszego wynalazku, czyli zamka błyskawicznego. Był to jeszcze niedoskonały projekt, ale w kolejnym roku Sundback go usprawnił, a w 1917 roku zdecydował się na jego opatentowanie. Wcześniejszy system zapinania składał się z oczek i haczyków i nie gwarantował szczelności. Wynalazek Sundbacka rozwiązał ten problem. Z czasem w obliczu sukcesu swojego wynalazku stworzył pierwszą fabrykę zamków błyskawicznych. Za swoje działania otrzymał wiele nagród, w tym Złoty Medal Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk Inżynieryjnych.

Źródło: Wikipedia | Ilustracja: By nieznanyGideon Sundback kimdir ? Fermuarın icadı, Domena publiczna, Link