Jak zamocować i ustawić czujnik?

artykułyłącznikiporady dla konstruktorówPorady techniczne

Niemal każda linia produkcyjna jest wyposażona w system czujników podłączonych do układu sterowania. Dzięki czujnikom mamy możliwość kierowania poszczególnymi urządzeniami, kontrolując przebieg procesów produkcyjnych: wielkość dozy, kierunek przemieszczania się towaru, jego ilość, jakość itp.

Projektowanie i modernizacja linii produkcyjnych wymagają od konstruktora precyzyjnego wyznaczenia miejsc usytuowania poszczególnych komponentów systemu, w tym m.in. czujników, ale także urządzeń znakujących, fotokomórek i innych.

Elesa+Ganter posiada w swojej ofercie łączniki dedykowane do budowania układów z profili i prętów służące do mocowania urządzeń peryferyjnych np. czujników. W zależności od przeznaczenia, przewidzianej możliwości dokonywania regulacji, wymaganej sztywności i obciążalności możemy zaproponować różne rozwiązania.

MSX

Łączniki MSX

Rys.1. Łączniki MSX – przykładowa aplikacja

Łączniki MSX (rys. 1) są najprostszymi i najtańszymi łącznikami w ofercie E+G, wykonanymi ze wzmocnionego włóknem szklanym technopolimeru na bazie poliamidu oraz śrub i nakrętek nierdzewnych. Takie połączenie materiałów umożliwia zastosowanie ich w niemal każdej aplikacji, również o podwyższonych wymaganiach odporności na korozję. Geometria otworów łączników MSX została zaprojektowana tak, by pasowały zarówno do profili okrągłych, jak i kwadratowych (rys. 2). Przeznaczone są jednak do niewielkich obciążeń; ze względu na odkształcalność sprężystą tworzyw sztucznych nie gwarantują wysokiej sztywności. Przy doborze należy uwzględnić zakres temperatur roboczych (od -20°C do +60°C). Ograniczeniem stosowania może być również możliwość kontaktu z wyjątkowo agresywnymi środkami chemicznymi.

Łączniki MSX rodzaj profili

Rys. 2. Łączniki MSX są przeznaczone zarówno do profili okrągłych, jak i kwadratowych

MSR

Łączniki MSR

Rys. 3. Łączniki MSR – przykładowa aplikacja

Łączniki MSR (rys. 3) zostały zaprojektowane do mocowania i regulacji czujników, dla których niektóre z właściwości układu łączników serii MSX mogą być niewystarczające. Łączniki serii MSR w połączeniu ze specjalnymi karbowanymi profilami, oferują większą sztywność oraz szybkość regulacji układu.

Poszczególne łączniki są zaciskane tylko jedną śrubą, dzięki czemu ewentualne przestawienie elementów w pięciu stopniach swobody (rys. 4) może odbyć się bardzo szybko. Kolorowe zaślepki podstawy mogą dodatkowo służyć, jako identyfikator poszczególnych funkcji.

Regulacja łączników MSR
Rys. 4. Prosta regulacja w pięciu stopniach swobody łączników MSR

Uniwersalny System Mocowania Czujników (USMC)

Uniwersalny System Mocowania Czujników (rys. 5) bazuje na łącznikach z aluminium, zapewniających bardzo dobrą stabilność i sztywność połączeń profili przy stosunkowo niewielkich wymiarach i masie własnej. Podobnie jak w łącznikach MSX, komponenty bazują na profilach okrągłych i kwadratowych oraz zestandaryzowanych elementach łączących, dających możliwość tworzenia elastycznych układów mocowania i regulacji. Oprócz samych łączników i profili dostępne są również zestandaryzowane oprawki i płyty montażowe ze stali nierdzewnej do mocowania czujników i fotokomórek. Ułatwia to znacznie montaż układu regulacji, eliminując konieczność dorabiania dodatkowych elementów.

Łączniki systemu USMC mogą dodatkowo zostać wyposażone w zestawy zaciskowe GN 911 umożliwiając przezbrajanie układu bez użycia dodatkowych narzędzi.

Wszystkie powyższe cechy składają się właśnie na uniwersalność systemu USMC, dając konstruktorowi sporą elastyczność wyboru części i swobodę regulacji.

Uniwersalny system mocowania czujników

Rys. 5. Uniwersalny System Mocowania Czujników – przykładowa aplikacja

Konstrukcyjne łączniki do profili

Konstrukcyjne łączniki do profili

Rys. 6. Wybrane łączniki do profili

Wszędzie tam, gdzie jest wymagana najwyższa sztywność, przy jednoczesnym stosowaniu dużych obciążeń, swoje zastosowanie znajdują łączniki konstrukcyjne do profili (rys. 6 i rys. 7). Szeroka gama elementów mocujących w postaci jedno oraz wieloczęściowej oferuje niemal nieograniczone możliwości ich zestawienia. Podobnie jak w USMC, wszystkie konstrukcyjne łączniki do profili mogą być wyposażone w zestawy zaciskowe, ułatwiające regulację układu. Dodatkowo, elementy tego układu są dostępne również w wykonaniach nierdzewnych.

Łączniki przykładowe aplikacje
Rys. 7. Łączniki do profili – przykładowe aplikacje

W zależności od potrzeb, czujniki i fotokomórki lub inne drobne elementy automatyki możemy mocować i regulować na różne sposoby, wykorzystując najodpowiedniejszy do tego system mocowania.

Pełna oferta łączników do profili znajduje się pod poniższym linkiem:

https://www.elesa-ganter.pl/pl/b2bstorepol/%c5%82%c4%85czniki-rurowe–22

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA+GANTER znajdują się w nowym katalogu podstawowym 038 (wersja polskojęzyczna) lub na stronie: www.elesa-ganter.pl.
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów.

Kontakt:
Centrala:
+48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 885 020 900

Powiązane artykuły:

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags:
Maszyna wykona salto do tyłu
Wskaźniki kolumnowe poziomu cieczy z czujnikiem – seria: HCV-E

Najnowsze artykuły

Menu