Tramwaj, który nie potrzebuje szyn

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Tramwaje w wielu miastach skutecznie rozwiązują problemy transportowe. Jednak konieczność poruszania się po szynach bardzo ogranicza ich możliwości. Dlatego Chińska firma CRRC zaprezentowała prototyp nowoczesnego tramwaju, który porusza się na gumowych kołach tak jak samochody, ale jego trasę wytyczają zamontowane pod asfaltem specjalne czujniki.


Źródło: YouTube/CGTN

Dzięki takiemu rozwiązaniu tramwaj może poruszać się po zwykłej drodze, ale zawsze po ściśle wytyczonej ścieżce. Pojazd nazwano Autonomous Rapid Transit (w skrócie ART). W jego wnętrzu znajduje się kierownica, którą motorniczy może zmienić kierunek jazdy, ale jeżeli nie ma takiej potrzeby, to tramwaj będzie się przemieszczał autonomicznie. Urządzenie jest zasilane akumulatorami. Ich dziesięciominutowe ładowanie pozwala na przejechanie dystansu 25 kilometrów. W przyszłości planowane jest, aby akumulatory były ładowane bezprzewodowo za pomocą linii ukrytych pod drogą. ART ma trafić do użytku już w przyszłym roku. Koszt jednego tramwaju będzie oscylował w kwocie około 9,6 miliona złotych.

Źródło: www.popularmechanics.com | Ilustracja: YouTube/CGTN

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Dron do przewozu ton
Solarny samolot

Najnowsze artykuły

Menu