Nowy pomysł na marsjańskie łaziki

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Tradycyjne łaziki marsjańskie mają trudności z poruszaniem się po trudnym terenie i robią to bardzo wolno. Dlatego NASA postanowiło wprowadzić nowy rodzaj urządzeń eksplorujących planety. Łaziki mają zostać zastąpione przez drony i robo zwierzęta.

Źródło: YouTube/Space Bok

Jednym z pierwszych tego typu urządzeń będzie SpaceBok wyprodukowany w laboratoriach w Zurychu. SpaceBok potrafi poruszać się po skałach, mijać przeszkody i wykonywać skoki. Jest tez pyłoszczelny, co jest niezwykle ważne w Marsjańskich warunkach.

SpaceBok jest w stanie przenosić ciężary o masie do kilku kilogramów. Robot ten ma nie tylko dokonywać badań, ale również wspomagać powstawanie pierwszych na Marsie baz. Najbliższa misja na czerwona planetę ma się odbyć w roku 2020. Wtedy też po raz ostatni ma zostać wysłany tradycyjny łazik. W kolejnych misjach pojawią się już maszyny inspirowane wyglądem i motoryką zwierząt.

Źródło: www.upi.com | Ilustracja: fotolia / freestyle_images

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

ELECOLORS – żółty kolor wizytówką maszyn Top Automazioni
Mechaniczna płaszczka

Najnowsze artykuły

Menu