Flota autonomicznych statków badawczych

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Firma Ocean Infinity stworzyła koncepcję floty autonomicznych statków badawczych, które pomogą w eksplorowaniu mórz i oceanów.


Źródło: YouTube/Ocean Infinity

Samodzielna flota będzie się składała z 11 statków noszących nazwę Armada. Będą one wyposażone w najnowszej generacji urządzenia do mapowania dnia morskiego: sonary, radary, mikrokomputery oraz rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Flota będzie nadzorowana z lądu przez wyznaczonych administratorów. Każdy ze statków będzie w stanie zabrać na pokład do 120 ton sprzętu oraz roboty, które będą go obsługiwały. Przyrządy badawcze będą mogły być umieszczane w wodzie nawet na głębokości 6000 metrów. Twórcy zapowiadają, że flota wykona najbardziej skomplikowane badania w historii. Funkcjonalność floty nie ograniczy się jednak tylko do eksplorowania wód w celach naukowych. Statki mają być wykorzystywane także do sprawdzania stanu znajdujących się pod wodą instalacji: gazociągów, przewodów wysokiego napięcia, okablowania farm wiatrowych i solarnych.

Źródło: oceaninfinity.com | Ilustracja: Josep Monter Martinez z Pixabay

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

System rolkowych prowadnic liniowych GN 1490
Polski łazik wygrał konkurs

Najnowsze artykuły

Menu