Marsjański Dron

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Już niebawem w ramach misji Mars 2020 w kosmos poleci kolejny łazik, który będzie badał Czerwoną Planetę. Jednak tym razem w jego towarzystwie poleci również pierwszy marsjański dron o nazwie Ingenuity.

Źródło: YouTube/NASA Jet Propulsion Laboratory
 

Dron waży niespełna dwa kilogramy. Jego moduł napędowy ma zaledwie 10 cm średnicy, ale śmigła urządzenia mają aż 120 cm. Będą one wirowały z prędkością około 2500 obrotów na minutę. To znacznie więcej niż w ziemskich śmigłowcach, ale tak duża prędkość obrotu wymuszona jest przez inna gęstość atmosfery oraz ciśnienie panujące na Marsie. Dron oczywiście będzie czerpał energię z paneli słonecznych, ale w razie potrzeby będzie mógł się doładować za pomocą specjalnego modułu umieszczonemu w łaziku. Zakłada się, że dron będzie w stanie przebyć około 25 km dziennie. W ten sposób będzie mógł dostarczyć znacznie więcej danych niż wcześniejsze misje łazików. Start obu urządzeń przewidziany jest na lipiec tego roku. Do celu urządzenia dolecą w drugiej połowie lutego 2021 roku.

Źródło: TechCrunch  | Ilustracja: WikiImages z Pixabay

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Sztuczne słońce rozbłyśnie w Chinach
Przedłużenia ramion dociskowych w dociskaczach

Najnowsze artykuły

Menu