Podwodny teleskop

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Astronomia neutrinowa to gałąź nauki oparta na wykrywaniu neutrin, czyli cząstek elementarnych emitowanych przez ciała niebieskie. Kilka dni temu do użycia wszedł najnowszy teleskop neutrinowy Baikal GVD.

Źródło: YouTube.com/JINR Open Education

Urządzenie zostało zatopione w połowie marca w jeziorze Bajkał na głębokości 1240 m. Teleskop będzie rejestrował wspomniane wcześniej neutrina oraz wysokoenergetyczne cząstki promieniowania kosmicznego. Przyjmuje się, że dokładnie zbadanie takich cząstek może znacznie rozwinąć astrofizykę, kosmologię i fizykę cząstek elementarnych. Poza samym badaniem Baikal GVD będzie też szukał źródeł neutrin. Teleskop zajmie się również badaniami nad czarną materią. Prace nad projektem rozpoczęły się już w 2015 roku. Teleskop składa się z ośmiu niezależnych klastrów, na których zamontowano po 288 modułów optycznych. Pracę nad Baikal GVD to projekt międzynarodowy. Wśród zaangażowanych są również naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Baikal GVD jest jednym z trzech największych tego typu urządzeń na świecie obok IceCube na Biegunie Południowym oraz ANTARES zatopionym na Morzu Śródziemnym.

Źródło: BAIKAL-GVD | Ilustracja: Bas Emmen on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Jak za pomocą dźwigni przyspieszyć regulację chwytaka? Case study Magnetto Automotive Polska
Robotyczna flota

Najnowsze artykuły

Menu