Wiele zakładów posiada rozbudowane linie produkcyjne oraz umieszczone między nimi przenośniki taśmowe. Zakres transportowanych elementów jest bardzo szeroki, począwszy od pojedynczego elementu np. tabletki lub butelki, poprzez opakowania zbiorcze, takie jak: karton lub zgrzewka. W ostatnim etapie kartony lub zgrzewki są ustawiane na europaletach. Każdy z tych procesów transportowych cechuje się swoimi problemami, z którymi należy się uporać.
Dziś przyjrzymy się rozwiązaniom ostatniego etapu, a dokładniej zapobieganiu obracaniu się produktu w transporcie do robota paletyzującego. Często stosowanym rozwiązaniem przy transporcie większych ładunków jest wyposażanie linii transportowych w bandy, w celu zabezpieczenia towaru przed zsunięciem się z taśmy. Miejscami wymagającymi szczególnej uwagi są zakręty oraz łuki. Na rys.1. przedstawiono widok przykładowej linii transportującej butelki.
Rys. 1. Widok przenośnika z bandami
Rozwiązanie ze sztywnymi prowadnicami bocznymi jest najprostsze i najbardziej ekonomiczne jednak ma ono wiele wad. Wykonana w ten sposób banda nie zabezpiecza przed niekontrolowanym obrotem przemieszczanego produktu. Najczęściej prowadnice boczne są wykonane z POM-u, a niejednokrotnie są to również zwykłe stalowe pręty.
Jeden z naszych klientów zgłosił się do nas z problemem obracania się zgrzewek na łukach w transporterach liniowych, przez co produkt trafiał na końcu do robota paletyzującego w niewłaściwie zorientowanym kierunku. Powodowało to przestoje na linii i znaczne zmniejszenie jej wydajności. Prowadnice boczne były wykonane ze zwykłego pręta nierdzewnego o średnicy 10 mm i opory tarcia w trakcie przemieszczania zgrzewki na łuku były na tyle duże, że powodowały jej obracanie (rys. 2):
Rys. 2 Uproszczony widok przenośnika
W sytuacji kiedy produkt obrócił się dłuższym bokiem prostopadle do kierunku jazdy, robot miał problem z pobraniem go z przenośnika. Uproszczony widok transportowanego produktu pokazano na rys. 3.
Rys. 3 Widok pracy robota paletyzującego
W rozwiązaniu tego problemu pomocne okazały się elementy ELESA+GANTER, a dokładniej rolkowe prowadnice boczne z GLA (rys. 4). Są one oferowane w obudowach z anodowanego aluminium, zaś rolki są wykonane z technopolimeru na bazie acetalu (POM). Sworznie rolek wykonano ze stali nierdzewnej AISI 304.
Rys. 4. Seria GLA (prowadnice boczne) wraz z przykładami aplikacji.
Na łukach zastosowano prowadnice przegubowe z grupy GLB (rys. 5). Prowadnice z serii GLB są modułami samonośnymi, rekomendowanymi dla prowadzenia produktów o większych wymiarach pionowych na przenośnikach taśmowych. Korpus wykonany jest z technopolimeru na bazie acetalu (POM), a sworznie ze stali nierdzewnej AISI 304. Prowadnice przegubowe GLB-2 szczególnie dobrze sprawdzą się w środowiskach z obecnością cieczy, narażonych na częste mycie np. w liniach napełniających.
Rys. 5. Przegubowe prowadnice boczne serii GLB-2 wraz z przykładami aplikacji.
System łączenia przegubowych prowadnic bocznych umożliwia tworzenie promienia krzywizny zewnętrznej 500 mm oraz promienia krzywizny wewnętrznej 350 m (rys. 6).
Rys. 6: Promienie gięcia dla przegubowych prowadnic bocznych.
Rolki we wszystkich wymienionych powyżej prowadnicach bocznych, centralnych i przegubowych mają specjalny profil, rekomendowany do transportowanych produktów i mogą posiadać:
- naprzemienne rolki kuliste (RS): do produktów w puszkach lub w plastikowych pojemnikach,
- rolki cylindryczne (RC): do produktów tekturowych, dla lepszego transportu towarów,
- naprzemienne rolki cylindryczne (RT): do produktów szklanych, w razie pęknięcia umożliwiają łatwe usunięcie odłamków.
W opisywanym zastosowaniu na odcinkach prostych użyto prowadnic podwyższonych GLA-2-RS (ze względu na wysokość transportowanego towaru tj. butelek tworzywowych w zgrzewkach). Na łukach zastosowano przegubowe prowadnice boczne GLB-2-RS. Finalnie okazało się to receptą na problem obracania się transportowanego produktu, co znacznie przyśpieszyło produkcję. Tym samym nasz klient ograniczył przestoje, spowodowane nieprawidłowym ułożeniem towaru do paletyzacji.
W przypadku prowadzenia nowego projektu lub potrzebą modernizacji istniejącej instalacji projektu, zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.
Redakcja: Elesa+Ganter Polska
Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:
Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!
Kontakt: +48 887 050 300