Deorbitacja kosmicznych śmieci

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Kosmiczne śmieci stają się coraz poważniejszym problemem i mogą mocno destabilizować misje kosmiczne. Próbowano już wielu sposobów na pozbycie się poruszających się na orbicie niedziałających satelitów i fragmentów rakiet. Jednak nikt do tej pory nie wpadł na pomysł wprowadzenia systemu samodestrukcji satelitów po zakończeniu misji. Przyszło to do głowy studentom z Uniwersytetu Brown, którzy stworzyli żagiel holowniczy, zwiększający opór atmosferyczny i pozwalający na szybszy powrót nieużytecznego satelity w atmosferę. Dzięki temu kosmiczny śmieć ulega spaleniu.

Źródło: YouTube/WPRI

Przeprowadzone testy udały się perfekcyjnie, a próbny obiekt spłonął o 5 lat wcześniej niż planowano. Projekt pokazał, że można dokonywać niedrogiego i skutecznego procesu deorbitacji satelitów. Sam żagiel przypomina spadochron, który we wskazanym momencie rozwija się nad urządzeniem. Materiałem, z jakiego skorzystali studenci był poliimid Kapton, który jest regularnie wykorzystywany przy izolacji pojazdów kosmicznych. Obecnie NASA monitoruje aż 27000 kosmicznych śmieci unoszących się na orbicie okołoziemskiej. Te z czasem zostaną złapane przez ziemska atmosferę i spłoną w trakcie spadania. Zajmie to niestety długie lata. Jednak opracowany system pozwoli na znaczne ograniczenie kolejnych kosmicznych odpadków pozostających na orbicie ziemi.

Źródło: interestingengineering.com | Ilustracja:  NASA on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

NOWOŚĆ! Gwintowane trzpienie transportowe GN 1133 i GN 1135
Kosmiczny samolot

Najnowsze artykuły

Menu