Profile aluminiowe konstrukcyjne to najnowsza grupa produktów Elesa+Ganter wprowadzona do oferty sprzedażowej. Jest to niezwykle popularny system elementów do budowania stabilnych i wszechstronnych konstrukcji maszyn i urządzeń. Te wysokiej jakości profile wykonane są z ciągnionego aluminium i oferują wiele zalet, które czynią je niezastąpionymi w różnych zastosowaniach.
Konstrukcyjne profile aluminiowe charakteryzują się lekkością i jednocześnie dużą wytrzymałością. Te właściwości czynią je idealnymi do budowy lekkich konstrukcji, które mimo to muszą być stabilne i niezawodne. Niezależnie od tego, czy chodzi o budowę maszyn, przenośników, środków transportu wewnętrznego, wyposażenie sklepów czy budowę stoisk wystawowych, konstrukcyjne profile aluminiowe są na tyle wszechstronne, że umożliwiają stworzenie każdej tego typu konstrukcji.
Profile aluminiowe są często stosowane w obszarach, w których wymagana jest trwałość i odporność na korozję. Aluminium jest naturalnie odporne na korozję, co czyni go doskonałym wyborem do stosowania na zewnątrz lub w wilgotnym środowisku.
W naszej ofercie wyszczególniliśmy dwie serie profili aluminiowych konstrukcyjnych i akcesoriów do nich. Normy posiadające w oznaczeniu literkę „b” oznaczają system kompatybilny z profilami Bosch, a te z literką „i” kompatybilność z systemem Item. Należy na to zwrócić szczególną uwagę przy zakupie odpowiedniej techniki przyłączeniowej lub akcesoriów.
Profile konstrukcyjne wraz z akcesoriami
Same profile aluminiowe są już niezwykle wszechstronne i użyteczne. Jednak ich możliwości zastosowania i funkcjonalność poszerza szeroka gama akcesoriów. Akcesoria takie jak: łączniki, wsporniki, nakrętki teowe i zaślepki końcowe, umożliwiają budowę bardzo wszechstronnych konstrukcji do różnych zastosowań.
Profile aluminiowe konstrukcyjne oferowane są przez Elesa+Ganter jako produkty standardowe, o długościach 2 lub 3 m i opakowaniach od 4 do 1 sztuki w zależności od wielkości przekroju profilu. Standaryzacja taka daje możliwość szybkiego zakupu nawet niewielkiej ilości profili i komponentów pod bieżące potrzeby klienta.
Paczki profili i komponentów są składowane w wersji gotowej do wysyłki, dzięki czemu mogą dotrzeć do klienta już w 24h. Zunifikowanie długości profili standardowych do 2 i 3 metrów znacząco obniżyło również koszty transportu. Dotyczy to szczególnie profili dwumetrowych, które dostarczane są przesyłką kurierską. Profile o takich długościach wymagają też mniej przestrzeni do ich składowania. Na indywidualne życzenie istnieje możliwość pocięcia standardowych profili na odcinki dowolnej długości, z dokładnością do 0,1mm. Koszt cięcia profili został również zestandaryzowany i wynosi jedynie 5 PLN.
Poniżej przedstawiamy skrótowy opis aktualnie dostępnych komponentów z zakresu aluminiowych profili konstrukcyjnych:
- Konstrukcyjne profile aluminiowe. Dostępne w różnych rozmiarach oraz w wykonaniu „lekkim” i „ciężkim”.
Rys. 1. Profile aluminiowe konstrukcyjne GN 10b, GN 10i, GN 11i.
- Akcesoria pozwalające na połączenie konstrukcyjnych profili aluminiowych pod kątem prostym.
Rys. 2 Łączniki do prostopadłych połączeń profili GN 25b, GN 26b, GN 20i, GN 21b, GN 22i
- Łączniki automatyczne umożliwiające zarówno prostopadłe, jak i doczołowe łączenie aluminiowych profili konstrukcyjnych.
Rys. 3 Łączniki do połączeń prostopadłych oraz doczołowych profili konstrukcyjnych GN 23b oraz GN 23i.
- Nakrętki teowe do aluminiowych profili konstrukcyjnych
Rys. 4 Nakrętki do rowków teowych w aluminiowych profilach konstrukcyjnych GN 50b, GN 50i, GN 51b.
- Łączniki kątowe obrotowe. Umożliwiają połączenie dwóch skrzyżowanych profili pod dowolnym kątem
Rys.5. Łączniki kątowe obrotowe GN 41b, GN 41i, GN 42i.
- Łączniki kątowe rekomendowane do prostopadłego łączenia dwóch profili konstrukcyjnych lub mocowania do profili dodatkowego osprzętu
Rys. 6 Łączniki kątowe GN 30b, GN 30i.
- Łączniki kątowe GN 32i umożliwiają jednoczesne prostopadłe połączenie profili konstrukcyjnych oraz wsporników pod kątem 45°
Rys. 7 Łączniki kątowe GN 32i.
- Łączniki kostkowe GN 33b są rekomendowane do zewnątrzego łączenia dwóch lub trzech aluminiowych profili konstrukcyjnych pod kątem prostym.
Rys. 8 Łączniki kostkowe GN 33b.
- Płyty transportowe i montażowe GN 80i pozwalają zamocować stopy, zestawy kołowe i inne akcesoria do aluminiowych profili konstrukcyjnych.
Rys. 9 Płyty transportowe i montażowe GN 80i.
- Nakrętki z kołnierzem GN 53b ułatwiają montaż różnego rodzaju komponentów, ponieważ kołnierz zastępuje konieczność stosowania podkładki.
Rys. 10 Nakrętki z kołnierzem GN 53b.
- Profile maskujące, krawędziowe oraz zaślepki – służą do estetycznego wykończenia zabudowy opartej na profilach konstrukcyjnych. Pod profilami maskującymi, wewnątrz rowków teowych często prowadzone są kable, przewody, itp.. Dodatkowo, profile umożliwiają montaż różnego rodzaju paneli ze szkła lub tworzywa, dzięki której powstaje zamknięta zabudowa.
Rys. 11 Profile maskujące, krawędziowe oraz zaślepki do konstrukcyjnych profili aluminiowych
GN 60b, GN 60i, GN 70b, GN 70i, GN 71b, GN 71i
Nowa grupa produktowa jaką są aluminiowe profile konstrukcyjne oraz akcesoria, doskonale sprawdzi się w:
- Budowie maszyn i urządzeń;
- Konstrukcjach stanowisk laboratoryjnych;
- Oprzyrządowaniu okołoprodukcyjnym;
- Utrzymaniu ruchu w zakładach produkcyjnych;
- Budowie mebli i wyposażenia warsztatowego;
- Tworzeniu zabudowy stoisk targowych;
- Budowie obudów ochronnych oraz dźwiękochłonnych.
Powyższe przykłady aplikacji nie wyczerpują możliwości zastosowań profili konstrukcyjnych, ponieważ tę ogranicza jedynie wyobraźnia konstruktora.
W celu weryfikacji, czy do danego zastosowania sprawdzą się profile konstrukcyjne prosimy o kontakt z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.
Redakcja: Elesa+Ganter Polska
Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:
Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!
Kontakt:
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 609 914 500