Przyspieszenie procesów przezbrajania maszyn dzięki mechanizmom przesuwu liniowego

artykułymechanizmy przesuwuPorady techniczne

Optymalizacja procesów produkcyjnych jest jednym z najczęściej rozpatrywanych aspektów, zarówno przy projektowaniu konstrukcji maszyn, jak i na etapie modernizacji już istniejących linii produkcyjnych. Jednym z głównych narzędzi, stosowanych do optymalizacji procesów jest metoda SMED (Single Minute Exchange of Die), w której głównym założeniem jest użycie jak najmniejszej liczby narzędzi, a także skrócenie czasu całkowitego przezbrojenia maszyn.

Firma Elesa+Ganter oferuje szereg elementów, umożliwiających skracanie czasów przezbrajania maszyn. W tym artykule skupiliśmy się na mechanizmach przesuwu, które są gotowymi, zestandaryzowanymi elementami, służącymi do płynnej liniowej regulacji podzespołów maszyn i urządzeń.

W ofercie dostępne są dwie podstawowe serie mechanizmów, oparte na jedno lub dwururowej konstrukcji prowadnicy (rys. 1).

Rys. 1 Mechanizmy przesuwu serii GN 291 oraz GN 491

Mechanizmy przesuwu oparte na jednorurowej konstrukcji są zbudowane ze śruby trapezowej, osadzonej na łożyskach kulkowych w profilu oraz nakrętki prowadzącej z zamontowanym wodzikiem, który liniowo przesuwa się w wyfrezowanej szczelinie profilu. Bazując na powyższej konstrukcji użytkownik ma do dyspozycji cztery podstawowe warianty mechanizmów (rys. 2):

  • Seria GN 291 – śruba trapezowa z gwintem prawoskrętnym lub lewoskrętnym (króciec napędowy z jednej lub obu stron)
  • Seria GN 292 – śruba trapezowa z gwintem prawoskrętnym I lewoskrętnym tzw. śruba rzymska (króciec napędowy z jednej lub obu stron)
  • Seria GN 293 – dwie niezależne śruby trapezowe z gwintem prawoskrętnym lub lewoskrętnym, zabudowane w jednym mechanizmie przesuwu (króćce napędowe z obu stron).
  • Seria GN 291.1 – profil kwadratowy, śruba trapezowa z gwintem prawoskrętnym lub lewoskrętnym (króciec napędowy z jednej lub obu stron)

Rys. 2 Mechanizmy przesuwu z serii GN 291, GN 292, GN 293, GN 291.1

 Mechanizmy przesuwu oparte na dwururowej konstrukcji są zbudowane z korpusów aluminiowych oraz osadzonym pomiędzy nimi wózkiem. Elementem łączącym oba korpusy są dwie precyzyjne rury chromowane, po których porusza się wózek. Napęd realizowany jest za pomocą śruby trapezowej i nakrętki zamocowanej w wózku. Bazując na opisanej wyżej konstrukcji, użytkownik ma do dyspozycji dwa podstawowe warianty mechanizmów (rys. 3):

  • Seria GN 491 – pojedynczy wózek, śruba trapezowa z gwintem prawoskrętnym lub lewoskrętnym (króciec napędowy z jednej lub obu stron)
  • Seria GN 492 – podwójny wózek, śruba trapezowa z gwintem prawoskrętnym lub lewoskrętnym (króciec napędowy z jednej lub obu stron)

Rys. 3 Mechanizmy przesuwu serii GN 491, GN 492

Mechanizmy przesuwu o konstrukcji jednorurowej (seria GN 29…) w połączeniu z szeroką gamą łączników są rekomendowane do wielu zastosowań, często wymagających łączenia kilku osi lub dostosowania standardowych łączników do potrzeb danej aplikacji.

Natomiast mechanizmy dwururowe (seria GN 49…), dzięki swojej konstrukcji mogą przenosić dużo większe obciążenia, szczególnie momenty skręcające, przy zachowaniu wysokiej sztywności.

Dzięki prostej i modułowej konstrukcji, zarówno jedno, jak i dwururowe mechanizmy przesuwu możemy bardzo łatwo dostosowywać do naszych indywidulanych potrzeb. Jako wykonanie specjalne (już od 1 sztuki) można zamówić każdy z takich mechanizmów, modyfikując jego:

  • długość,
  • rodzaj śruby,
  • sposób łożyskowania,
  • dodając wskaźnik położenia lub podziałkę itp.

Firmy projektowe oraz produkcyjne, realizując swoje projekty stosują standardowe elementy maszyn produkowane i dostarczane przez firmę Elesa+Ganter. Poniżej przedstawiamy wybrane zastosowania mechanizmów przesuwu oraz detali współpracujących w projektach:

1. Firma MV Center Systemy Wizyjne – linia służąca do wykrywania wad produkowanych świeczek

Zastosowane w projekcie mechanizmy oraz wskaźniki położenia, służą do precyzyjnego ustawiania kamer i oświetlaczy, umożliwiając pełną weryfikację produktu (rys. 4).

Rys. 4 Mechanizmy z kamerą i oświetlaczem.

W projekcie zastosowano:

  • mechanizmy pozycjonujące serii GN 492;
  • elektroniczne wskaźniki położenia z radiową transmisją danych DD-RF;
  • koła ręczne GN 9234.

Dokładny opis projektu znajduje się w artykule „Elektroniczne wskaźniki położenia z radiową transmisją danych DD-RF w wizyjnych systemach do kontroli produkcji świec ozdobnych”

2. Firma Inżynierska Tadeusz Wędzony – projekt maszyny serializacyjnej

Wykorzystane w projekcie mechanizmy, umożliwiają operatorowi ustawić precyzyjnie położenie ciężkich głowic drukujących oraz etykieciarek, aplikujących etykiety zabezpieczające (rys. 5).

Rys. 5 Mechanizmy GN 291 i GN 492 w aplikacji maszyny serializacyjnej dla farmacji.

W projekcie zastosowano:

  • mechanizmy pozycjonujące serii GN 291;
  • mechanizmy pozycjonujące serii GN 492 (przy większych obciążeniach i momentach gnących);
  • wskaźniki położenia DD52R;
  • koła ręczne GN 9234;
  • łączniki z płytą czołową GN 163;
  • łączniki dwukierunkowe GN 132.1.

Dokładny opis projektu znajduje się w artykule „Jak prawidłowo dobrać mechanizmy przesuwu?”

3. Firma Radpro – system awaryjnego otwierania drzwi radiologicznych

To kolejny projekt, w którym zastosowano łączniki i mechanizm przesuwu. Użytkownik kręcąc kołem mechanizmu, zwalnia połączenie ramienia reakcyjnego z ościeżnicą, umożliwiając ręczne otwarcie drzwi (rys. 6).

Rys. 6 Mechanizm przesuwu w skrzynce serwisowej oraz silnik zamontowany na ramieniu reakcyjnym

W projekcie zastosowano:

Dokładny opis projektu znajduje się w artykule „Awaryjne otwieranie drzwi radiologicznych, dzięki elementom Elesa+Ganter – case study firmy Radpro”

4. Firma RRprojekt Sp. z o.o. – uchwyt aplikatora uszczelniacza do wytłaczanych w linii wyrobów gumowych

Zastosowane w projekcie mechanizmy przesuwu w połączeniu z odpowiednim zestawem dedykowanych łączników, tworzą układ XY. Odpowiednia konfiguracja pozwala operatorowi ustawić precyzyjnie wysokość, wysuw poziomy i kąt pod jakim będzie ustawiony aplikator (rys. 7).

Rys. 7 Aplikator uszczelniacza wykonany przez RRprojekt

W projekcie zastosowano:

Dokładny opis projektu znajduje się w artykule „Jak stworzyć układ regulacji pozycji – case study RRprojekt”

5. Stanowisko do wyznaczania modułu Younga oraz liczby Poisson’a, dla materiałów po procesie konsolidacji

Dzięki odpowiedniej konfiguracji gotowych detali, operator jest w stanie szybko i precyzyjnie zamocować badaną próbkę w przyrządzie (rys. 8).

Rys. 8 Stanowisko do wyznaczania modułu Younga

W projekcie zastosowano:

Dokładny opis projektu znajduje się w artykule „Stanowisko do wyznaczania modułu Younga z wykorzystaniem mechanizmu przesuwu oraz łączników Elesa+Ganter”

Mechanizmy przesuwu Elesa+Ganter Polska to wszechstronne rozwiązania, które mogą być zastosowane w różnych branżach przemysłowych. Dzięki swojej precyzji, elastyczności i możliwości dostosowania do specyficznych potrzeb, przyczyniają się do zwiększenia efektywności procesów produkcyjnych i jakości produktów.

W przypadku prowadzenia nowego projektu, zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.

 

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 885 020 800

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Nowość! Stopy wahliwe, tłumiące wibracje z serii LS.VA

Najnowsze artykuły

Menu