Pół miliona cykli w testerze? Czy to możliwe? Case study DARNOK Industry

artykułyPorady techniczne

Firma DARNOK Industry sp. z o.o. działa od 2018 roku i specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji testerów igłowych do płytek drukowanych (PCB) i fixtur technologicznych, które pomagają zwiększyć efektywność oraz jakość procesów produkcyjnych. Ponadto w ofercie firmy znajduje się szeroko pojęta automatyzacja produkcji jak i wiele innych usług.

Testery elektroniki i testery PCB w rozumieniu ogólnym to urządzenia, których głównym zadaniem jest sprawdzenie integralności elektrycznej płytek PCB. Testery elektryczne dają możliwość wykrycia problemów takich jak przerwy w obwodzie lub zwarcia. Electrical testing, czyli testowanie elektryczne, obejmuje szereg procedur, od prostych pomiarów rezystancji, po skomplikowane analizy sygnałów. Testery płytek PCB stosują różnorodne metody testowania do identyfikacji potencjalnych problemów.

Testery igłowe DARNOK Industry sp. z o.o. (rys. 1) to urządzenia, które umożliwiają efektywne przeprowadzenie testów obwodów drukowanych w krótkim czasie.

Tester igłowy DARNOK Industry sp. z o.o.Rys. 1. Tester igłowy DARNOK Industry sp. z o.o.

Główną zaletą testerów igłowych jest fakt, że dzięki specjalnym igłom testowym (rys. 2), nie wymagają one trwałego lutowania elementów do płytki PCB. Procedura testowania polega na precyzyjnym zetknięciu igieł z odpowiednimi polami na płytce. Końcówki igieł uginają się za sprawą sprężyny, a w momencie styku wszystkich igieł, następuje cykl testowania elektrycznego.

Od lewej, przykładowe igły testowe oraz ich zastosowanie w testerzeRys. 2. Od lewej, przykładowe igły testowe oraz ich zastosowanie w testerze.

Igły testowe są umieszczone w specjalnych modułach, które projektuje się indywidualnie dla danej płytki, a do nich podłączone są przewody elektryczne (rys. 3).

Rys. 3. Podłączenie przewodów elektrycznych z igłami testującymi.

Porządne testery igłowe muszą być zaprojektowane i wykonane z najwyższą starannością, aby umożliwić skuteczną diagnostykę płytek PCB przez wiele tysięcy cykli.

Żywotność całego testera igłowego jest równa żywotności najmniej odpornego na zużycie komponentu, wchodzącego w jego skład. Firma DARNOK Industry sp. z o.o. w przeszłości stosowała komponenty różnych producentów, przez co mogła porównać żywotność każdego z nich. W praktyce okazało się, że to produkty firmy Elesa+Ganter charakteryzują się największą żywotnością, przez co tester igłowy może pracować bezawaryjnie nawet na przestrzeni pół miliona cykli.

Poniżej prezentujemy wybrane elementy stosowane w testerach igłowych firmy DARNOK Industry sp. z o.o.:

  • Napinacz suwakowy GN 843.1 (rys. 4) zamocowany w górnej części testera igłowego. Ma za zadanie docisnąć płytę z pinami do płytki PCB, aby zapewnić kontakt płytki PCB z igłami kontaktowymi (rys. 5).

Rys. 4. Napinacz suwakowy GN 843.1.

Rys. 5. Napinacz suwakowy GN 843.1 przesuwający góra/dół górny moduł z igłami testowymi.

  • Śruby pasowane ISO 7379 (rys. 6) pełnią funkcję zderzaków (rys. 7). Dolna płyta w testerze igłowym jest zamocowana na sprężynach, a śruby pasowane ograniczają zakres jej skoku w górę, pełniąc jednocześnie rolę prowadnic. Płytka musi być zatrzymywana w odpowiednim miejscu, a dzięki precyzyjnej długości śruby pasowanej, mamy pewność, że po jej wkręceniu, punkt graniczny będzie zawsze na takiej samej wysokości. Powierzchnia walcowa śrub jest precyzyjnie szlifowana, co zapewnia precyzyjne prowadzenie płyty, a ich wykonanie w klasie 12.9 gwarantuje wysoką trwałość.

Rys. 6. Śruba pasowana ISO 7379.

Rys. 7. Śruba pasowana ISO 7379 przechodzi przez płytę, a łeb śruby ogranicza skok płyty w górę.

  • Przegub kulowy kątowy DIN 71802 (rys. 8) jest zamocowany do podpórki klapy i utrzymuje ją w pozycji otwartej (funkcja jak w klapie samochodu).

Rys.8. Przegub kulowy kątowy DIN 71802.

Rys. 9. Podpórka klapy zamocowana na przegubie kulowym kątowym DIN 71802.

  • Uchwyty M.643 (rys. 10) są zamocowane po obu stronach testera igłowego (rys. 11) i służą do przenoszenia testera np. z magazynu na stanowisko robocze.

Rys. 10. Uchwyt M.643.

Rys. 11. Zastosowanie uchwytów M.643 do przenoszenia testera igłowego.

  • Zawiasy CFMX (rys. 12) umożliwiają otwarcie klapy testera (rys. 13).

Rys. 12. Zawias CFMX.

Rys.13. Zawiasy CFMX mocujące pokrywę testera igłowego.

  • Tester igłowy spoczywa na czterech gumowych nóżkach GN 454 (rys. 14), które są antypoślizgowe oraz mają za zadanie odizolowanie ewentualnych drgań od testera (rys. 15).

Rys. 14. Element antywibracyjny GN 454.

Rys. 15. Zastosowanie GN 454 jako stopek w testerze igłowym.

Z opisanych powyżej produktów największy wpływ na żywotność całego testera igłowego ma napinacz suwakowy GN 843.1, ponieważ w celu wykonania testu płytki PCB niezbędne jest wykonanie jednego pełnego cyklu otwarcia/zamknięcia napinacza. To właśnie w tym miejscu było widać największą różnicę w jakości, a tym samym żywotności, pomiędzy produktami Elesa+Ganter a konkurencją. Nie należy jednak bagatelizować kwestii jakości pozostałych komponentów, z których składa się tester, ponieważ w sytuacji np. zerwania jednego z zawiasów lub złej tolerancji śrub pasowanych, poprawna praca testera igłowego nie byłaby możliwa.

Reasumując, przy budowie maszyn, urządzeń lub oprzyrządowania okołoprodukcyjnego, warto jest korzystać z podzespołów wysokiej jakości np. produkcji Elesa+Ganter, ponieważ to one między innymi wpływają na niezawodność i estetykę końcowego produktu.

Karty katalogowe opisanych produktów:

Strona internetowa firmy DARNOK Industry sp. z o.o. – https://www.darnok.com.pl


W przypadku prowadzenia nowego projektu zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.


Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

 

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 609 914 500

 

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

NOWOŚĆ! Tworzywowe trzpienie gwintowane STP do stóp wahliwych

Najnowsze artykuły

Menu