Rękojeści nastawne są powszechnie wykorzystywane zarówno w przemyśle, jak i w innych dziedzinach. Rękojeść przestawna składa się z wewnętrznie gwintowanej tulei lub gwintowanej szpilki oraz połączonego z nią wielokarbem ramienia przestawnego. Ramię, zazwyczaj normalnie zasprzęglone umożliwia przeniesienie momentu obrotowego na tuleję lub szpilkę. Osiowe odciągnięcie rękojeści powoduje wysprzęglenie mechanizmu. W celu przestawienia ramienia dźwigni w trakcie zaciskania, należy unieść ją tak, aby nastąpiło rozłączenie wieloklinów i przekręcić do żądanej pozycji. Zwolnienie uchwytu skutkuje automatycznym powrotem ramienia i ponownym zazębieniem sprzęgła (rys. 1).
Rys. 1 Budowa rękojeści nastawnej na przykładzie GN 300
Charakterystyczną właściwością dźwigni nastawnych jest możliwość zmiany pozycji ramienia bez wpływu na połączenie gwintowe. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego mechanizmu sprzęgającego, który łączy ramię dźwigni z tuleją gwintowaną.
Takie rozwiązanie konstrukcyjne pozwala na:
- szybkie i wygodne dokręcanie lub odkręcanie połączeń bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi,
- ograniczenie ruchu obrotowego dźwigni do zakresu najbardziej ergonomicznego dla użytkownika,
- skuteczne działanie w miejscach o ograniczonej przestrzeni, gdzie pełny obrót ramienia nie jest możliwy,
- ustawienie ramienia w optymalnej pozycji po zablokowaniu połączenia gwintowego, co zwiększa komfort obsługi.
Elesa+Ganter wprowadziła do oferty nowy model dźwigni nastawnych MRY-SST-HVD o konstrukcji wodoszczelnej, który jest rekomendowany do zastosowań, wymagających intensywnego mycia oraz ekspozycji na ciecze technologiczne (Rys. 2)
Rys. 2 Rękojeść nastawna MRY-SST-HVD
Produkt ten został opracowany z myślą o środowiskach przemysłowych, w których kluczowe znaczenie mają higiena i niezawodność, takich jak: przemysł spożywczy, farmaceutyczny i chemiczny.
Zintegrowany system uszczelniający pomiędzy komponentami mechanizmu regulacyjnego zapewnia wysoki stopień ochrony przed penetracją cieczy (wodoodporność), skutecznie eliminując ryzyko akumulacji pozostałości biologicznych, w tym antygenów (Rys. 3).
Obudowa o jednorodnej, pozbawionej faktury powierzchni oraz konstrukcja o obłych kształtach bez zagłębień, minimalizuje ryzyko osadzania się zanieczyszczeń, co upraszcza proces czyszczenia zgodnie z wymaganiami higienicznymi.
Dźwignie są wykonane z materiału zgodnego z FDA (FDA CFR.21 i EU 10/2011), dopuszczonego do kontaktu z żywnością. Technopolimer w kolorze RAL 5005 (niebieski sygnałowy), o wysokiej widoczności w aplikacjach związanych z przetwórstwem żywności — umożliwia łatwe wykrycie w przypadku przypadkowego kontaktu z produktem.
W porównaniu z konwencjonalnymi rękojeściami nastawnymi wyposażonymi w przyciski metalowe, niniejsza wersja oferuje również:
- właściwości dielektryczne, zapewniające ochronę operatora przed porażeniem elektrycznym,
- konstrukcję całkowicie pozbawioną elementów stalowych, co eliminuje ryzyko korozji,
- ergonomiczny mechanizm zwolnienia ramienia umożliwiający łatwe i szybkie rozłączanie.
Dźwignia MRY-SST-HVD występuje zarówno w wykonaniu z wtopką i otworem gwintowanym, jak i trzpieniem gwintowanym, które są wykonane ze stali nierdzewnej AISI 316.
Zachęcamy do zapoznania się z kartami katalogowymi dźwigni MRY. Szczegóły techniczne oraz modele można znaleźć na naszej stronie internetowej https://www.elesa-ganter.pl/pl/pol. W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszymi doradcami technicznymi.
Linki do kart katalogowych ze szczegółowymi danymi technicznymi znajdują się poniżej:
Wodoodporne rękojeści nastawne MRY-SST-HVD
Redakcja: Elesa+Ganter Polska
Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl lub w katalogu podstawowym 048 (wersja polskojęzyczna)
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!
Kontakt:
Centrala: +48 22 737 70 47