Do połowy XIX stulecia sen z oczu konstruktorów pierwowzoru dzisiejszej widny spędzał fakt, że w razie pęknięcia liny katastrofa była nieunikniona. Mało kto dzisiaj zdaje sobie sprawę z tego, że gdyby nie opracowano skutecznego mechanizmu bezpieczeństwa, wszystkie budynki mogłyby mieć maksymalnie po 5 lub 6 pięter. Na szczęście w USA pojawił się człowiek, który dokonał przełomu. Nazywał się Elisha Graves Otis.
„Otis”. Licencja: Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Otis.jpg#/media/File:Otis.jpg
W 1852 roku pracodawca Otisa, który dotychczas bez sukcesów imał się różnych zawodów, firma Bedstead Manufacturing Company zwróciła się do niego z prośbą o opracowanie koncepcji dźwigu towarowego. Konsturktor zabrał się do pracy, a głównym problemem przed jakim stanął, było stworzenie dodatkowego zabezpieczenia dla windy, w której pękła lina. Na efekt trzeba było czekać prawie rok. W 1853 roku w Nowym Yorku w sali Crystal Palace Exhibition Otis zaprezentował swój wynalazek w sposób, który przyniósł mu natychmiastowy rozgłos. Wszedł do skonstruowanej przez siebie windy, kazał unieść ją na odpowiednią wysokość i uciąć linę. Wszyscy zgromadzeni w sali zamarli, gdy pomocnik machnął siekierą, a winda zachwiała się w powietrzu – ale nie spadła! Pierwsza bezpieczna winda osobowa napędzana silnikiem parowym została uruchomiona 4 lata później w domu towarowym E.V. Houghwota w Nowym Yorku. Zaś w 1867 synowie Otisa założyli firmę Otis Brothers and Company, która zajęła się masową produkcją dźwigów osobowych.