Mechanizmy śrubowe – bezpieczeństwo napędu mieszanego

koła pokrętnemechanizmy śrubowe

Jednymi z najczęściej wykorzystywanych w maszynach i urządzeniach mechanizmów są mechanizmy śrubowe. Zależnie od specyfiki danego zastosowania mogą one być napędzane:

  • Ręcznie. Do tego typu napędu wykorzystywane mogą być różnego rodzaju pokrętła, koła pokrętne czy korby (ELESA+GANTER oferuje wiele tego typu rozwiązań),
  • Mechanicznie. Napęd mechaniczny realizowany jest zazwyczaj poprzez motoreduktory, serwomotory itp.
  • W sposób mieszany. Mechanicznie i ręcznie.

Mechanizmy śrubowe z napędem mieszanym stosowane są najczęściej w śrubach pociągowych obrabiarek (tokarek, szlifierek itp.), gdzie do zgrubnego nastawienia pozycji mechanizmu stosowany jest napęd mechaniczny, a do precyzyjnego doregulowania napęd ręczny.

Innymi przykładami zastosowania napędu mieszanego mogą być różnego rodzaju zasuwy, śluzy itp. W tego typu aplikacjach napęd ręczny wykorzystywany jest awaryjnie, w przypadku braku zasilania standardowo stosowanego napędu mechanicznego.

mechanizm śrubowy
Rys. 1 Mechanizmy śrubowe bez sprzęgła (GN 950-GG).

 

Rys. 2: Mechanizmy śrubowe z zestawem sprzęgłowym (GN 321.4).

Mechanizmy śrubowe z napędem mieszanym mają swoje ograniczenia w stosowaniu ze względów bezpieczeństwa! Napędzana mechanicznie śruba przenosi moment obrotowy na element napędu ręcznego (koło pokrętne, korbę), wprawiając je w ruch obrotowy. Zjawisko to powoduje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia (a nawet życia) osób, które znajdą się w pobliżu obracającego się elementu.

Rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie sprzęgła pomiędzy śrubą a elementem napędu ręcznego. Funkcję taką pełnią zestawy sprzęgłowe firmy GANTER.

Zestawy sprzęgłowe GN 000.4 i GN 000.5 w pozycji spoczynku są wysprzęglone co zapobiega przenoszeniu momentu obrotowego z (mechanicznie napędzanej) śruby na element napędu ręcznego (np. koło pokrętne). Zasprzęglenie może odbywać się poprzez wciśnięcie bądź odciągnięcie – zależnie od kierunku ich zamocowania.

Zestawy sprzęgłowe montuje się w odpowiednio przygotowanych elementach napędu ręcznego. W ofercie ELESA+GANTER dostępne są one również w formie gotowych napędów bezpiecznych jako KOŁA RĘCZNE BEZPIECZNE (koła pokrętne bezpieczne).

Rys. 3 Zestaw sprzęgłowy GN 000.5

 

Rys. 4 Koło z zestawem sprzęgłowym (GN 321.5).

Zależnie od warunków pracy (np. prędkości obrotowych śruby) stosowane są odpowiednio:

  • zestawy sprzęgłowe z łożyskowaniem ślizgowym GN 000.4,
  • zestawy sprzęgłowe z łożyskowaniem igiełkowym GN 000.5.

Poniżej podajemy linki do stron katalogowych wybranych produktów:

Autor: Krzysztof Stutko
Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o zaprezentowanych produktach znajdują się w katalogu:

  • Katalog podstawowy 022 (wersja polskojęzyczna),
  • Nowy katalog podstawowy 038 (wersja anglojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 691 772 572 (Krzysztof Stutko)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Wibroizolatory LW.A.
Sport-Obiekt w Kielcach

Najnowsze artykuły

Menu