W 1819 roku w Wiedniu urodził się František Hruška – przyszły, zasłużony dla Austro-Węgier oficer wojskowy i jednocześnie zapalony pszczelarz. O ile do służby w wojsku zmotywował go ojciec, o tyle swoje hobby, któremu poświęcał każdą wolną chwilę, zawdzięczał dziadkowi. Dzięki pasji skonstruował urządzenie, które przeszło do historii pszczelarstwa.
Współczesna miodarka. Źródło: YouTube/jerzy rugala
W kluczowym momencie życia František Hruška posiadał stopień majora i jednocześnie pasiekę liczącą aż 240 pni. Przy tak dużej ilości uli zbieranie miodu było nie lada problemem. Dlatego przyszły wynalazca zaczął pracować nad jego rozwiązaniem. Pierwszą miodarkę, czyli urządzenie do odsączania miodu z plastra, František Hruška zaprezentował w 1865 roku. Dzięki zaletom wynalazku plaster można było ponownie umieścić w ulu, co powodowało przyspieszenie produkcji miodu. Ciągle ulepszał swój wynalazek zwiększając jego wydajność. W 1868 roku na wystawie w Paryżu pod nazwiskiem Angelio Lassamane zaprezentował trzy modele miodarek. W późniejszym czasie skonstruował także miodarkę poruszaną napędem z lokomobii. Jednocześnie usilnie pracował nad pomnażaniem swojego majątku. Stał się m.in. posiadaczem pałacu w Wenecji. Próbował również sił w branży hotelarskiej, jednak krach na giełdzie pokrzyżował te plany, a w dalszej perspektywie spowodował, że Hruška stracił cały majątek i popadł w nędzę. Wynalazca zmarł w 1888 roku.
Źródło: Wikipedia | Ilustracja: By Foto: Jonn Leffmann, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29976908