Pierścienie pozycjonujące RDB wykonane z SUPER-technopolimeru

artykułyNowościpierścienie pozycjonujące

Nowość Elesa+Ganter

Elesa+Ganter wprowadziła na rynek nowe pierścienie pozycjonujące RDB (Rys.1). Stanowią one rozszerzenie wcześniej opisywanych w Magazynie dla Konstruktorów kątowych mechanizmów pozycjonujących w wykonaniu nierdzewnym oraz w wykonaniu ze stali hartowanej, oksydowanej na czarno.

Pierścienie pozycjonujące RDB

Rys.1. Pierścienie pozycjonujące RDB

Pierścienie pozycjonujące RDB służą do kątowego pozycjonowania (co 6°) dwóch współpracujących elementów. Aktualnie dostępne są dwa rozmiary średnicy zewnętrznej (32 mm oraz 40 mm), które posiadają centralny otwór przelotowy, a montaż w aplikacji odbywa się poprzez dwa otwory pod śruby z łbem cylindrycznym lub poprzez dwie nierdzewne nakrętki znajdujące się w gniazdach. Rozsprzęglanie ułatwia specjalna nierdzewna sprężyna ML-RDB (Rys.2), którą umieszcza się pomiędzy współpracującymi pierścieniami. Dodatkowym elementem pracującym w centralnym otworze, umożliwiającym szybkie zasprzęglanie/rozsprzęglanie mechanizmu jest najczęściej pokrętło lub dźwignia przestawna.

Sprężyna do pierścieni pozycjonujących

Rys.2. Sprężyna ML-RDB

Wykonania CF i CB (Rys.1, dolny rząd), stanowią połączenie pierścienia pozycjonującego oraz mieszka ochronnego. Dzięki temu, za pomocą odpowiedniego zestawienia dwóch pierścieni otrzymujemy kątowy mechanizm pozycjonujący zabudowany w osłonie.

Najważniejszą cechą pierścieni RDB jest materiał z jakiego są wykonywane. Jest nim SUPER-technopolimer, reprezentujący najbardziej współczesne i zaawansowane inżynieryjnie odmiany materiałów wykonanych z polimerów. Dzięki dużemu udziałowi procentowemu włókien szklanych powiązanych z bazą polimerową oraz najczęściej z aramidem (syntetyczne włókna, do których zalicza się między innymi Kevlar) stanowią one alternatywę dla metali.

Do głównych atutów nowego, tworzywowego wykonania pierścieni pozycjonujących należy zaliczyć:

  • Odporność na korozję, dzięki czemu stosowanie RDB jest możliwe wszędzie tam gdzie występuje częste mycie np. urządzenia z branży spożywczej, farmaceutycznej
  • Atrakcyjna cena (szczególnie w porównaniu z wykonaniem nierdzewnym), co umożliwia ich użycie w prostszych, bardziej ekonomicznych konstrukcjach
  • Niska waga, która ma duże znaczenie w urządzeniach mobilnych, latających, pływających czy przenoszonych ręcznie jak np. urządzenia rehabilitacyjne, urządzenia pomiarowe
  • Brak konieczności konserwacji
  • Izolacja elektryczna
  • Możliwość wykonania w dowolnym kolorze (dla odpowiednich ilości)

Link do strony katalogowej ze szczegółowymi danymi technicznymi znajduje się poniżej:

RDB – Pierścienie pozycjonujące wykonane z SUPER-technopolimeru

Autor: Eligiusz Glass

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

 

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 609 914 500 (Eligiusz Glass)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags:
Trzpienie ustalające z funkcją bezpieczeństwa GN 414 oraz GN 414.1
Unifikacja kół ręcznych pełnych serii VD.FP, VDO.FP i VDN.FP

Najnowsze artykuły

Menu