Nowość Elesa+Ganter
Z uwagi na niesłabnące zainteresowanie klientów elementami antywibracyjnymi, firma Elesa+Ganter już po raz kolejny rozszerza zakres dostępnych wibroizolatorów. Tym razem do stałej oferty dołączyły elementy DVB. oraz DVC., które od znanych już DVA. różnią się zarówno kształtem, jak i zakresem zastosowania.
Wibracje są najczęściej efektem ubocznym wynikającym z pracy napędów, wirowania niewyważonych mas itp. Mogą powodować hałas, uszkodzenia posadzki, zmniejszenie trwałości urządzenia oraz przyczynić się do zakłóceń w prawidłowym przebiegu procesu działania maszyny. Mają też wpływ na ludzkie zdrowie.
Elementy antywibracyjne służą zarówno do wytłumienia drgań o ustalonej częstotliwości generowanych przez maszyny i urządzenia, jak i odizolowania od wibracji pochodzących z zewnątrz, a przenoszonych np. przez posadzkę na urządzenie. Znając częstotliwość drgań, ilość miejsc posadowienia oraz masę izolowanego elementu możemy dość precyzyjnie dobrać element antywibracyjny o określonym stopniu tłumienia.
Nowe elementy antywibracyjne z serii DVB. i DVC. charakteryzuje nieskomplikowana budowa i prosty montaż. Materiałem tłumiącym jest guma naturalna, która charakteryzuje się wysokim tłumieniem wewnętrznym, sprężystością i zdolnością pochłaniania energii drgań. Zakres temperatur, w którym mogą być stosowane wynosi od -40°C do +80°C. Wszystkie wibroizolatory są dostarczane z gwintowanymi trzpieniami lub wtopkami, zarówno ze stali ocynkowanej, jak i nierdzewnej. Ponadto, wersje ze stali ocynkowanej występują standardowo w trzech twardościach gumy: 40, 55 i 70 w skali Shore’a A.
Rys. 1. Elementy antywibracyjne DVB
Elementy antywibracyjne DVB. o kształcie ściętego stożka (rys. 1) są przystosowane do jednostronnego montażu. Świetnie sprawdzają się w roli odbojników, zderzaków tłumiących uderzenia lub mechanicznych ograniczników ruchu. Można ich również używać jako proste elementy posadowienia.
Rys. 2. Wibroizolatory DVC
Wibroizolatory serii DVC. charakteryzują się kształtem przypominającym klepsydrę (rys. 2.). Mogą być używane zamiennie z elementami antywibracyjnymi DVA.1, DVA.2 i DVA.3, jednak ich specyficzny kształt czyni je bardziej elastycznymi w kierunku promieniowym. W przypadku działania siły ścinającej, część tejże siły jest tłumiona poprzez odkształcenie plastyczne korpusu gumowego. To pomaga uniknąć przeciążeń na powierzchni połączenia wtopki metalowej z gumowym korpusem.
Strony katalogowe prezentowanych produktów:
Autor: Dominik Gryczyński
Redakcja: Elesa+Ganter Polska
Informacje o pełnej ofercie ELESA+GANTER znajdują się na stronie: https://elesa-ganter.pl
Dostępne są również katalogi w wersji papierowej.
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów.
Kontakt:
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 885 020 900 (Dominik Gryczyński)
Powiązane artykuły:
Wibroizolatory DVA
Elementy antywibracyjne oraz zderzaki w wykonaniu nierdzewnym
Wibroizolacja maszyn – jak zapobiec negatywnemu wpływowi drgań?
Nowe standardowe twardości gumy dla elementów antywibracyjnych