Roboty naprawią się same

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Samonaprawiające się przedmioty nie są już nowością, ale teraz tego rodzaju technologia zaczyna wkraczać w świat coraz bardziej skomplikowanych elementów. Naukowcy z Uniwersytetu w Brukseli stworzyli niedawno specjalny polimer, który pozwala na regenerację robotów, które wyposażone są w ramiona posiadające sztuczne mięśnie lub chwytaki.

Źródło: YouTube/New Scientist

Samoleczenie po uszkodzeniu elementu następuje pod wpływem odpowiedniej temperatury. Podczas testów robotyczne ramiona wyposażone w ten materiał zostały przecięte, a następnie podgrzane do temperatury 80 stopni Celsjusza. Okazało się, że wystarczyło to do naprawienia 99 procent uszkodzenia. Po osiągnięciu normalnej temperatury uszkodzony wcześniej element pracował dalej. Teraz naukowcy mają zamiar dopracować polimer w taki sposób, aby regenerował się w niższych temperaturach. Gdy już im się to uda, nowatorski materiał będzie można wykorzystać do budowy robotów, które będą pracowały w najtrudniejszych warunkach. Jednym z planowanych zastosowań ma być robot przeszukujący zgliszcza oraz badanie pozostałości po katastrofie w Fukushimie.

Źródło: New Scientist | Ilustracja: YouTube/New Scientist

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Uchwyty rurowe o wysokich walorach estetycznych – seria M.1053 oraz M1053-P
Polski łazik do badania trudnych terenów

Najnowsze artykuły

Menu