Zabójczy Aerowagon

artykuływynalazcy

Walerian Abakowski miał zaledwie 25 lat, gdy zginął. Był ofiarą własnego wynalazku o nazwie Aerowagon – pojazdu szynowego napędzanego przy pomocy śmigła.

By Unknown - http://www.epr-magazine.ru/vlast/foreign_exp/flyingtrain/, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15182663
By Unknownhttp://www.epr-magazine.ru/vlast/foreign_exp/flyingtrain/, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15182663

Abakowski urodził się w 1895 r. Według skromnych przekazów, pomimo młodego wieku był bardzo zdolnym konstruktorem. Stworzony przez niego w 1921 roku Aerowagon miał być pojazdem luksusowym, przeznaczonym do wożenia komunistycznych, radzieckich notabli. Maszyna była napędzana silnikiem lotniczym wyposażonym w śmigło i rozwijała bardzo duże, jak na tamte czasy, prędkości. 24 lipca 1921 roku grupa komunistów z Fiodorem Siergiejewem na czele zapragnęła sprawdzić Aeorwagon. Pojazd miał przejechać z Moskwy do Tuły i z powrotem. Dzisiaj tę liczącą niespełna 200km trasę można pokonać w czasie bliskim 2 godzin. Podróżni dotarli do Tuły, jednak w drodze powrotnej Aerowagon przy dużej prędkości wykoleił się i wszyscy jego pasażerowie zginęli.


Przykład pociągu z napędem lotniczym: Źródło: YouTube/theoldman777

W latach 20 i 30 XX wieku podobne wynalazki powstawały także w innych krajach. Aerowagon był marzeniem o bardzo szybkim podróżowaniu koleją, którego realizację już w innej, bezpiecznej formie możemy podziwiać dzisiaj na wielu trasach świata.

Źródło: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Kolej linowa na Kasprowy ma 80 lat
Dron rolniczy

Najnowsze artykuły

Menu