Autonomiczny konenerowiec

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

W Norwegii ruszył projekt o nazwie Yara Birkeland. W jego ramach ma powstać pierwszy na świecie autonomiczny kontenerowiec. Za realizacje przedsięwzięcia odpowiadają dwie firmy: Yara International oraz Kongberg Gruppen.

Źródło: YouTube/Humans At Sea

Premierę statku przewidziano na koniec przyszłego roku. Będzie to pierwszy w pełni autonomiczny statek wykorzystujący napęd elektryczny. W założeniu statek będzie wykorzystywany do transportowania nawozu z oddalonej o 60 kilometrów fabryki. Jednorazowo ma zabierać na pokład 100 kontenerów towaru. Koszty stworzenia tej jednostki szacuje się na około 25 milionów dolarów. To blisko trzy razy tyle, co klasyczna jednostka tego typu. Inicjatorzy projektu liczą jednak na to, że brak załogi pozwoli na zredukowanie kosztów prowadzonej działalności.

Źródło: www.designboom.com | Ilustracja: YouTube/Humans At Sea

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Maszyna, które pomoże strażakom i budowlańcom
Maszyna odholuje samolot

Najnowsze artykuły

Menu