Autonomiczny statek zbada atmosferę

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Badania atmosfery nad oceanami do tej pory były bardzo trudne. Do tego celu konieczne było korzystanie ze specjalnych samolotów lub statków. Powodowało to, że każda ekspedycja badawcza pociągała za sobą znaczne koszty. Teraz może się to zmienić. Wszystko za sprawą chińskiej autonomicznej łodzi, która jest zdolna do wystrzeliwania rakiet.

Źródło: YouTube/trung Love

Za ich pomocą  można badać atmosferę nad wielkim obszarem i przy niesprzyjających warunkach. Okręt jest jednostką półzanurzalną. Będzie prowadził badania zarówno na otwartym morzu jak i w strefach przybrzeżnych. Dobrze radzi sobie podczas sztormów i z wysokimi falami. Wystrzelone z niego rakiety prowadzą badania do wysokości 8 km nad ziemią. Dzięki temu nie stanowią zagrożenia dla ruchu lotniczego. Umieszczone na ich pokładach czujniki będą pomagały przewidywać pogodę nad oceanami, a tym samym przewidywać sztormy i nagłe załamania aury. Łódź była testowana już trzy lata temu, jednak dopiero teraz przedstawiono wyniki testów. Docelowo twórcy planują budowę całej sieci takich pojazdów, aby badać tajfuny na Pacyfiku.

Źródło: www.livescience.com | ilustracja: WikiImages z Pixabay

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Mechaniczny kurier
Autonomiczne tramwaje

Najnowsze artykuły

Menu