Bezkolizyjny rój robotów

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Badacze z uniwersytetu Northwestern stworzyli nowy algorytm, który zabezpiecza przed kolizjami poruszające się autonomicznie maszyny i urządzenia. Wynalazek może być wykorzystany na potrzeby samochodów autonomicznych, ale także w magazynach obsługiwanych przez dużą liczbę robotów.

Źródło: YouTube/NorthwesternU

Na potrzeby testu algorytmu badacze wykorzystali rój robotów złożony z setki autonomicznych maszyn. Eksperyment polegał na tym, że roboty ustawiały się w określone kształty. Urządzenia sprawnie wykonywały polecenia wydawane im przez naukowców. Ważną informacją jest to, że w trakcie badania nie doszło do żadnej kolizji między maszynami, a wykonanie zadanego polecenia zajmowało im mniej niż minutę. Kluczem do sukcesu okazała się decentralizacja. Algorytm zakłada, że w roju nie ma jednego robota przewodnika. Każda maszyna sama wykonuje swoje zadanie. W ten sposób wyeliminowano przypadki, jakie zdarzały się w przeszłości, gdy awaria jednego, głównego robota psuła pracę całej grupy.

Źródło: www.sciencedaily.com | Ilustracja: JAKO5D z Pixabay

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Nowość! Nierdzewne pierścienie pozycjonujące
GN 187.5
Jak precyzyjnie odmierzyć docinany profil?

Najnowsze artykuły

Menu