Bezzałogowy Szerpa

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Roboty już od pewnego czasu doskonale sprawdzają się w przypadku prowadzenia misji ratowniczych. Co chwila widzimy kolejne urządzenia, które doskonale radzą sobie na nierównym terenie. Jednak zazwyczaj zasadą było, że nierówny teren był zarazem twardy i stabilny. A co jeśli zadanie wymaga poruszania się na przykład po pustyni? Odpowiedzią na taki problem ma być SHERP – zdalnie sterowana platforma stworzona do sprawnego przemieszczania się po wyjątkowo niesprzyjających terenach.

Źródło: YouTube/SHERP

SHERP porusza się na czterech dużych kołach. Dzięki specjalnemu systemowi może, w zależności od potrzeb, zmniejszać lub zwiększać ciśnienie powietrza w oponach. Pozwala mu to na  dopasowanie przyczepność do podłoża. SHERP to maszyna zdalnie sterowana i to z odległości nawet 10 km. Doskonale radzi sobie w temperaturze powietrza sięgającej 40 stopni Celsjusza. Jest w stanie przewieźć aż 1200 kg ładunku. To wszystko sprawia, że może służyć pomocą np. w przypadku zwalczania pożarów lasów. Platforma umożliwia zamontowanie sprzętu potrzebnego do prac ratowniczych oraz jest wyposażona w system, który pozwala na współpracę z maszynami latającymi.

Źródło: www.roboticgizmos.com | Ilustracja: sahar kanyas on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą w zabudowach specjalnych pojazdów?
Robotyczny wózek magazynowy

Najnowsze artykuły

Menu