Biegający robot

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Samodzielnie poruszające się, a nawet biegające roboty nie są już niczym nadzwyczajnym. Ich ruchy są na ogół odwzorowaniem ruchów zwierząt. Jednak dotychczas za ruch odpowiadały żyroskopy, komputer oraz czujniki położenia.

Tak było dopóki specjaliści z Institute for Human and Machine Cognition nie stworzyli swojego robota. Ich wynalazek o nazwie Plannar Eliptical Runner wyróżnia się tym, że podczas biegu samodzielnie balansuje.


YouTube/DRCihmcRobotics

Dzieje się tak dzięki nowatorskiej konstrukcji kończyn. Są one wyposażone w system reaktywnej sprężystości. Dzięki niemu nacisk kończyny na podłoże jest dostosowywany dynamicznie podczas biegu. Pozwala to na zachowanie szybkości i sprężystości. Dzięki temu też balansowanie maszyny odbywa się  automatycznie. Jaki jest praktyczny wydźwięk tego wynalazku? Otóż dzięki temu nowatorskiemu rozwiązaniu mogą znacznie spaść koszty budowy maszyn kroczących. Poza tym, do obsługi nie będą wymagały komputerów.
Źródło:  www.theverge.com | Ilustracja: YouTube/DRCihmcRobotics

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , ,
Obrotowe przeguby kulowe GN 784 – większy zakres ruchu i elastyczne łączenie elementów
Specjalista od łączenia przy pomocy anten

Najnowsze artykuły

Menu