Biegiem po piasku

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Naukowcy z Georgia Tech w stanie Atlanta wiedzą, jak zaprojektować robota, by mógł poruszać się po piasku tak szybko, jak jaszczurki. Każdy, kto kiedykolwiek szedł po piaszczystej plaży, wie jak trudno jest poruszać się po takim podłożu. Niektóre jaszczurki nie mają z tym jednak problemu. By osiągnąć zbliżone do gadów parametry szybkości i zwinności wspomniani naukowcy obserwowali ruchy … robota. DynaRoach jest maszyną stworzoną do tego, by przemierzać piaszczyste rejony nie zagrzebując się w podłożu. Wykonywane przez niego ruchu pozwalały jednak na osiąganie niewielkich prędkości. Inżynierowie skonstruowali mniejszą wersję robota i przeanalizowali dokładnie sposób jego poruszania się oraz zachowania piasku po którym kroczył. Na podstawie wyników stwierdzili m.in., że kluczem do sukcesu są odpowiednie gabaryty maszyny. Mniejszy i lżejszy robot nie zapadał się w piasku i mógł się od niego szybciej odpychać.

Źródło: www.newscientist.com


 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Dmuchany robot
Kamera nadążająca za piłką tenisową

Najnowsze artykuły

Menu