Bio-bot napędzany siłą mięśni

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Inżynierowie z Uniwersytetu w Illinois skonstruowali bio-bota poruszającego się przy pomocy… mięśni. Konstrukcja biologicznej maszyny jest oparta na strukturach stanowiących połączenie mięśni, kości i ścięgien, które można zaobserwować w naturze.

W przypadku wynalazku szkielet jest imitowany przez stworzony w technologii druku 3D elastyczny hydrożel. Zbudowaną z niego przednią i tylnią stopę bio-bota połączono wychodowanym specjalnie do tego celu mięśniem. Komórki mięśniowe są poddawane stymulacji elektrycznej, która wprawia mięsień w ruch i powoduje, że bio-bot może samodzielnie się poruszać. Zespół, który opracował wynalazek, skonstruował dwa lata temu bio-bota, którego ruch był powodowany przez komórki mięśnia sercowego. W tym przypadku jednak ruch maszyny był spontaniczny i naukowcy nie mieli nad nim kontroli. Aktualny wynalazek pozwala na sterowanie ruchem bio-bota. Sposób działania wynalazku prezentuje załączony film.
Źródło: www.sciencedaily.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Astronauci wspierani przez latające roboty
Elektroniczny nos

Najnowsze artykuły

Menu