CFSQ-EA – zawiasy bezpieczeństwa do montażu na narożnikach maszyn i urządzeń

artykułyNowościZawiasy

Zawiasy bezpieczeństwa CFSQ-EA chronią użytkowników przed skutkami przypadkowego otwarcia drzwi. Zapewniają automatyczne rozłączenie zasilania, gwarantując bezpieczeństwo operatorowi. Konstrukcja zawiasów CFSQ-EA rozszerza zakres użytkowania standardowych elementów z tej serii, umożliwiając montaż zawiasu na zewnętrznym narożniku obudowy urządzenia.

Zawiasy bezpieczeństwa CFSQ

Rys.1. Zawiasy bezpieczeństwa CFSQ z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa

Dotychczas można było zastosować zawiasy z funkcją bezpieczeństwa tylko w aplikacjach umożliwiających montaż na powierzchniach płaskich, gdzie pozycja wyjściowa zawiasu wynosiła 0°, tj. w ustawieniu, w którym obie powierzchnie mocowania znajdowały się w tej samej płaszczyźnie (rys. 2). Zakres działania takiego zawiasu wynosił wówczas maks. 190° i zawierał się w wartościach pomiędzy -10° a +180°. Dla zachowania prawidłowego funkcjonowania czujnika należało stosować zewnętrzne mechaniczne ograniczniki otwierania drzwi, ustawione tak, by nie przekroczyć kąta -10° (rys. 3).

Montaż zawiasów CFSQ

Rys.2. Montaż zawiasów bezpieczeństwa CFSQ, w którym obie powierzchnie montażowe znajdują się w tej samej płaszczyźnie

Dotychczasowy zakres działania zawiasów CFSQ

Rys. 3. Dotychczasowy zakres działania wszystkich zawiasów CFSQ

Wersja CFSQ-EA umożliwia montaż zawiasów na narożnikach obudów urządzeń, ponieważ pozycja wyjściowa zawiasu wynosi -90° (rys. 4). Jednocześnie zakres działania został rozszerzony do 270° (rys. 5). Stosowanie ograniczników otwarcia nadal jest wskazane, jednak ich umiejscowienie nie stanowi już żadnego problemu. Dzięki nowej konstrukcji zawiasów CFSQ-EA mogą być montowane na obudowach maszyn i urządzeń wykonanych z cienkich profili, blachy, szkła akrylowego (pleksiglas) itp. Kąt przełączenia czujnika w CFSQ-EA wynosi -84°, rozłączenie układu (lub załączenie – w konfiguracji ze stykiem normalnie otwartym NO) nastąpi więc przy uchyleniu skrzydła o 6°, czyli dokładnie w tym samym momencie, co w pozostałych standardowych wersjach CFSQ (rys. 6). Dla aplikacji wymagających specjalnego kąta przełączania czujnika jest możliwe zamówienie zawiasów o innym kącie w interwałach co 15°.

Montaż zawiasów CFSQ-EA w pozycji wyjściowej

Rys. 4. Montaż zawiasów CFSQ-EA w pozycji wyjściowej -90°

zakres działania zawiasów

Rys. 5. Zakres działania zawiasów CFSQ-EA wynosi 270°

kąt przełączania czujnika w zawiasach

Rys. 6. Kąt przełączenia czujnika w zawiasach CFSQ i CFSQ-EA

Strona katalogowa prezentowanego produktu:

Zawias z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa CFSQ

Informacje o pełnej ofercie ELESA+GANTER znajdują się w nowym katalogu podstawowym 038 (wersja polskojęzyczna) lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów

Kontakt:
Centrala:
+48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 885 020 900 (Dominik Gryczyński)

Powiązane artykuły:
CFSQ – zawias wyłącznikiem
CFSW – Zawias z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags:
Mini trzpienie ustalające z gałką w kolorze czerwonym RAL 3000 – seria GN 822-RT
GN 884 – korki oddechowe z filtrem powietrza

Najnowsze artykuły

Menu