CFSQ – Zawias z wyłącznikiem

artykułyZawiasy

Firma ELESA+GANTER wzbogaca gamę zawiasów o model CFSQ – jest to zawias wyłącznikiem, który może być stosowany w prostych układach bezpieczeństwa (Rys. 1). Bazując na konstrukcji swojego poprzednika, CFSQ rozszerza funkcjonalność wyłącznika, a tym samym zastępuje zawias CFS.

Podstawową zaletą modelu CFSQ jest prosty sposób montażu, dokładnie jak dla tradycyjnego zawiasu. Nie wymaga on żadnych regulacji wyłącznika bezpieczeństwa, ponieważ konstrukcja jest nierozbieralna. Nowy zawias z wyłącznikiem projektu inżynierów ELESY zbudowany jest z samogasnącego SUPER-technopolimeru na bazie poliamidu, który zapewnia bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, odporność chemiczną na oleje, smary oraz rozpuszczalniki. Zawias może pracować w zakresie temperatur -20/+80oC. Klasa szczelności IP67 pozwala zastosować zawias z wyłącznikiem w systemach podlegających okresowemu myciu, jak również w aplikacjach w środowisku zapylonym np. maszyny do drewna, maszyny spożywcze.

 

 

zawias z wyłącznikiem CFSQ

Rys. 1. Nowy zawias  z wyłącznikiem bezpieczeństwa – CFSQ.

 Przełącznik zawiasu CFSQ ma wbudowane dwa styki: NO-normalnie otwarty i NC- normalnie zamknięty, zgodnie z normą IEC EN 60947-5-1 (rys.3). Do realizacji funkcji bezpieczeństwa używany jest tu styk NC (normalnie zamknięty), zaś styk NO (normalnie otwarty) pełni funkcję informacyjną, wskazującą np. otwarcie lub zamknięcie.

Wyłącznik nowego zawiasu CFSQ, w przeciwieństwie do jego poprzednika (CFS), działa obustronnie. Przełączenie styków odbywa się standardowo przy kącie +/- 6o. Inny kąt pracy wyłącznika jest dostępny jako wykonanie specjalne, przedział zmienia się o każde 15o.

Dla aplikacji pracujących w układach bezpieczeństwa zawias z wyłącznikiem ma wbudowany mechanizm wymuszonego rozwarcia styków. Mechanizm ten jest dodatkowym zabezpieczeniem i zgodnie z EN 60947-5-1 w przypadku niezadziałania styku NC wymusza jego rozwarcie przy kącie 15o (Rys. 2).

zakres pracy styków w zawiasach

Rys.2. Zakres pracy styków NC i NO- IEC EN.

 

Kątowy zakres pracy samego zawiasu CFSQ wynosi 190o od -10o do +180o (Rys. 3).

kątowy zakres pracy zawiasów

Rys.3. Sposób mocowana i kątowy zakres pracy zawiasu CFSQ.

W parze z modelem CFSQ stosuje się zawias CFM (CFM.60-45- SH-6).  Ilość potrzebnych zawiasów ustala się na podstawie danych wytrzymałościowych przedstawionych na ich karcie katalogowej.

Zawias z wyłącznikem CFSQ jest  oferowany z gniazdem lub z kablem przyłączeniowym, w orientacjach zgodnych z poniższym schematem (Rys. 4).

warianty połączenia

Rys.4. Możliwe warianty podłączenia zawiasu CFSQ- gniazdo przyłączeniowe lub kabel.

Strona katalogowa prezentowanego produktu:

Autor: Stefan Lewandowski

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się w:

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów

Kontakt:
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 885 020 900 (Stefan Lewandowski)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Wynalazek dla Batmana
Zamek z funkcją domykania – GN 116.1

Najnowsze artykuły

Menu