Jak chronić i wentylować obudowę maszyn w trudnych warunkach pracy?

artykułykorkiporady dla konstruktorówPorady techniczne

Praktycznie każde urządzenie mechaniczne lub elektryczne, w obecnych realiach bezpieczeństwa pracy lub transportu musi być wyposażone w obudowę, zapewniającą operatorowi, osobom postronnym, czy jemu samemu bezpieczną pracę. Często bywa, że dla zapewnienia odpowiedniego stopnia ochrony również przed działaniem warunków atmosferycznych lub zapyleniem, obudowa szczelnie zamyka przestrzeń wokół urządzenia. Paradoksalnie może to niekorzystnie wpływać na jego pracę lub powodować szybsze zużycie.

Maszyna budowlana narażona na zapylenie i trudne warunki atmosferyczne Rys. 1 Maszyna budowlana narażona na zapylenie i trudne warunki atmosferyczne | Autor: fotolia.pl/damark

Urządzenia lub ich podzespoły, chronione szczelną obudową ze względów bezpieczeństwa mogą z różnych względów wymagać wymiany powietrza z otoczeniem.

Jednym z częstszych przypadków jest sytuacja, gdy korpus urządzenia podczas pracy wydziela ciepło, które ogrzewa powietrze znajdujące się pod obudową. Na skutek czego dochodzi do zjawiska kondensacji pary wodnej. W efekcie różnicy temperatur, po cieplejszej stronie ściany obudowy skrapla się para wodna. Może to prowadzić nie tylko do korozji samej obudowy, lecz także awarii urządzeń elektronicznych znajdujących się wewnątrz.

Dla urządzeń, które nie posiadają układów chłodzenia wyprowadzonych na zewnątrz, obudowy muszą zapewniać możliwość chłodzenia urządzenia poprzez wymianę powietrza z otoczeniem.

Kolejnym problemem są różnice ciśnień atmosferycznych między wnętrzem obudowy, a atmosferą zewnętrzną. Mogą być powodowane m.in. transportem lotniczym lub wahaniami temperatury na ziemi. Konieczne jest wtedy zastosowanie narzędzia umożliwiającego wyrównianie ciśnień w celu zapobiegania uszkodzeniom urządzeń lub samej obudowy z powodu nad lub podciśnienia.

Część urządzeń, pomimo potrzeby ochrony przed warunkami zewnętrznymi (zapylenie, brud, zmienne warunki atmosferyczne) wymaga ciągłej wymiany powietrza. Przykładem może tu być obudowa zasilacza hydraulicznego w maszynie budowlanej, gdzie zbiornik oleju wymaga częstego na i odpowietrzania, ale jednocześnie ze względu na ciężkie warunki pracy, całość wymaga też szczelnej obudowy.

 

Korki oddechowe GN 7403

Rys. 2 Korki oddechowe GN 7403

Rozwiązaniem dla opisanych powyżej sytuacji jest zastosowanie korka oddechowego GN 7403 (Rys. 2), przeznaczonego do montżu na obudowach maszyn. Korki tego typu, jako elementy filtracyjne posiadają sitka ze stali nierdzewnej o różnym stopniu filtracji. Korek umożliwia wyrównanie ciśnienia po obu stronach obudowy, pozwala wydostać się wilgoci na zewnątrz, ale też blokuje dostawanie się zanieczyszczeń do wnętrza obudowy.

Link do karty produktu:

Link do artykułu o tym produkcie: GN 7403:

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Robot oczyści rzeki
Prowadnice teleskopowe serii
GN 1400 – GN 1460 odpowiednie do każdej aplikacji

Najnowsze artykuły

Menu