Chwytak origami

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Dużym problemem związanym z mechanicznymi i elektronicznymi chwytakami jest możliwość uszkodzenia przenoszonego elementu. Nie zawsze da się odpowiednio dopasować siłę do przedmiotu. Teraz temu problemowi starają się zapobiec specjaliści z MIT. Ich chwytak zasadniczo różni się od innych tego typu urządzeń.

Źródło: YouTube/MITCSAIL

Wynalazek nie posiada żadnej mechanicznej ręki czy szczypiec. Przypomina bardziej kielich kwiatu. Aby przenosić przedmioty, urządzenie wykorzystuje zasysanie powietrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie zachodzi obawa, że dojdzie do uszkodzenia podnoszonego materiału. Urządzenie jest w stanie podnieść przedmiot o wadze 120 razy większej niż samo waży. Mimo, że kształt chwytaka sugeruje, że nadaje się on jedynie do podnoszenia przedmiotów o okrągłym kształcie, to inżynierowie z MIT zapewniają, że ich wynalazek jest dużo bardziej wszechstronniejszy. W przyszłości planuje się zastosowanie go między innymi w szpitalach przy przenoszeniu chorych, którzy nie mogą samodzielnie się poruszać.

Źródło: www.theverge.com | Ilustracja: Ennelise Napoleoni-Bianco z Pixabay

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Robot magazynowy
Jak zabezpieczyć przed zgubieniem elementy, które nie są zamocowane na stałe w maszynach?

Najnowsze artykuły

Menu