Chwytak zatrzaskowy GN 4490 przeznaczony do ustalenia pozycji osłon, klap lub pokryw

artykułyNowościzatrzaski

Elesa+Ganter wprowadziła do sprzedaży nowy typ chwytaka zatrzaskowego GN 4490, przeznaczonego do ustalenia pozycji osłon, klap, pokryw itp. Chwytaki przytrzymują drzwi ustaloną siłą, po przekroczeniu której następuje zwolnienie blokady zatrzaskowej, umożliwiając swobodny ruch osłony. Zatrzaśnięcie następuje również poprzez pokonanie określonej siły, wynikającej z nacisku sprężyn.

Chwytak zatrzaskowy GN 4490 w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i srebrnejRys. 1. Chwytak zatrzaskowy GN 4490 w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i srebrnej

Korpus GN 4490 jest wykonany ze stopu cynku pokrytego powłoką z żywicy epoksydowej w kolorze czarnym lub srebrnym (rys. 1). Mechanizm zatrzaskowy składa się z nierdzewnych sprężyn i kulek, które są prowadzone w tworzywowych gniazdach, aby nie dopuścić do zatarcia i unieruchomienia blokady (rys. 2). Zastosowanie odlewu z cynku nadaje elementom odpowiednią sztywność, zapobiegając ewentualnym niepożądanym odkształceniom sprężystym.

Budowa chwytaka zatrzaskowego GN 4490
Rys. 2. Budowa chwytaka zatrzaskowego GN 4490

Element przytrzymywany (swoim kształtem przypominający literę „T”) może zatrzaskiwać się w gnieździe od czoła lub z boku (rys. 3) w zależności od potrzeb konkretnego zastosowania. Dzięki temu chwytak GN 4490 jest wyjątkowo uniwersalnym produktem, który może znaleźć zastosowanie w:

  • osłonach wahadłowych mocowanych na zawiasach
  • drzwiach przesuwnych.

Element przytrzymywany może zatrzaskiwać się w gnieździe od czoła oraz pod kątem 90°Rys. 3. Element przytrzymywany może zatrzaskiwać się w gnieździe od czoła oraz pod kątem 90°

Chwytaki występują w kilku rozmiarach, a każdy rozmiar wyposażony jest w sprężyny o różnej sile przytrzymania: standardowej i wysokiej. Dzięki temu konstruktor ma możliwość doboru rozwiązania optymalnego do projektowanej aplikacji. Siła przytrzymania FH (rys. 4) jest określona w karcie katalogowej i w zależności od wielkości chwytaka może wynosić od 25 N do nawet 125 N.

Siła przytrzymania FH potrzebna do otwarcia osłony przytrzymywanej przez chwytak zatrzaskowy GN 4490

Rys. 4. Siła przytrzymania FH potrzebna do otwarcia osłony przytrzymywanej przez chwytak zatrzaskowy GN 4490

Chwytaki zatrzaskowe GN 4490 sprawdzą się w:

  • miejscach, gdzie osłony muszą być często i łatwo otwierane oraz zamykane
  • maszynach i urządzeniach, które generują drgania powodujące przypadkowe otwieranie osłon
  • maszynach i urządzeniach, które generują drgania prowadzące do niechcianego uaktywniania systemów bezpieczeństwa, wynikającego ze stosowania wyłączników krańcowych.

Chwytaki GN 4490 rekomendujemy wraz z zawiasami z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa:

Element ten może być również stosowany w systemach zbudowanych z profili konstrukcyjnych z rowkami teowymi (rys. 5).

Montaż GN 4490 na profilu konstrukcyjnym z rowkami teowymi

Rys. 5. Montaż GN 4490 na profilu konstrukcyjnym z rowkami teowymi

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie ELESA+GANTER znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów.

Kontakt:
Centrala:
+48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 885 020 900

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

NOWOŚĆ! Stopa tłumiąca drgania GN 439
Zmysł dotyku w dłoni robota

Najnowsze artykuły

Menu