Cybermrówki

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Wielu osobom z pewnością od dawna marzyło się, by móc wytresować mrówki – z pewnościa mogłyby zastąpić nas w niejednej ciężkiej pracy. Niestety mrówki nie nadają się do tresury. Na szczęście z pomocą, jak zawsze, przyszły najnowsze technologie. Naukowcy z firmy Festo, która już od dawna przoduje w technologiach robotycznych, stworzyli cybermrówki.


Źródło: YouTube/New Scientist

Urządzenia te posiadają zasilanie bezprzewodowe, a ich odnóża wyposażono w specjalne chwytaki. Dzięki temu mrówki mogą samodzielnie budować nieskomplikowane konstrukcje. W dalszej fazie rozwoju twórcy mrówek mają nadzieję, że będzie je można wykorzystać do każdej możliwej pracy w fabrykach. Innym planowanym zastosowaniem tych urządzeń jest praca w budownictwie, z pewnością świetnie zdałyby testy podczas akcji ratunkowych. Niewątpliwą zaletą cybermrówek jest to, że znaczną część ich konstrukcji możemy wykonać za pomocą drukarek 3D. Pozwala to nie tylko na szybkie wyprodukowanie całej kolonii, ale również znacznie obniża koszty. Na razie niestety nie wiadomo, kiedy te ciekawe urządzenia mogłyby wejść do powszechnego użytku.

Źródło: New Scientist

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , ,
Kto wynalazł hydroplan?
Deskorolka bez deski?

Najnowsze artykuły

Menu