Czy mieszkańcy płaskowyżu Nazca mieli do dyspozycji roboty?

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Płaskowyż Nazca to, za sprawą gigantycznych rysunków widocznych z kosmosu, jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na naszej planecie. Teraz dzięki inżynierom z politechniki w Zurychu istnieje możliwość samodzielnego stworzenia takich rysunków na swłasnym podwórku. Oczywiście nie na tak dużą skalę i po warunkiem posiadania odpowiedniego podłoża. Wszystko za sprawą Beachbota – robota stworzonego do robienia wymyślnych rysunków na piasku.

Źródło: http://www.beachbot.ch/

Wprawdzie nie możemy go potraktować w innych kategoriach jak interesujący gadżet, jednak najbardziej ciekawe są jego zasady działania. Cała sztuka polega na tym, że twórcom udało się stworzyć specjalny algorytm, dzięki któremu ta mała maszyna potrafi przetworzyć rysunek jaki mu zaprogramujemy na trajektorię, którą musi pokonać. I jest w swoim działaniu bardzo dokładny. Trasę wylicza pokładowy komputer połączony ze specjalnym laserowym skanerem. Na chwilę obecną robot nie radzi sobie w pełni z bardzo skomplikowanymi rysunkami, jednak ma to zostać wyeliminowane już w kolejnym jego modelu. Ciekawe czy w przyszłości robot znajdzie zastosowanie również w innych dziedzinach niż ślady na piasku?

Źródło: http://www.beachbot.ch/

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
ARENA DESIGN 2015
Turbina wiatrowa w kształcie drzewa

Najnowsze artykuły

Menu