Kto wymyślił laser?

artykuływynalazcy

Dziś w naszym cyklu poświęconym wynalazcom przedstawiamy wam Gordona Goulda – człowieka, który zmienił świat i to dosłownie. Gould urodził się w 1920 roku w Nowym Yorku. Posiadał wykształcenie wyższe z zakresu fizyki oraz optyki. W czasie wojny brał udział przy projekcie Manhattan. Od 1949 roku zajął się doktoratem, podczas którego pracował nad zagadnieniami optyki i spektroskopii falowej.

By Wandering Angus at the English language Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4301323
By Wandering Angus at the English language Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4301323

Prowadził badania nad tym, w jaki sposób mógłby wzmocnić wiązkę światła. W 1957roku doszedł do wniosku, że mógłby w tym celu użyć rezonatora optycznego zbudowanego z dwóch zwierciadeł. Pozwoliło to na uzyskanie wiązki intensywnego i koherentnego światła. Gould nazwał swój wynalazek Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation czyli po prostu laser. Gould swój wynalazek opatentował w 1977 roku, jednak o dochody związane z patentem musiał walczyć aż do 1988 roku, ponieważ wiele firm kwestionowało jego patenty. Wynalazca zmarł w 2005 roku, natomiast jego wynalazek towarzyszy nam dziś w wielu różnych aspektach życia.

Źródło: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Dron rolniczy
Kolumnowe wskaźniki poziomu cieczy – uniwersalne oraz specjalnego przeznaczenia

Najnowsze artykuły

Menu