Czy wiecie, że magnetofon wynalazł Polak?

artykuływynalazcy

Magnetofony oraz dyktafony w poważny sposób wpłynęły na naszą codzienność oraz pracę. Jednak czy zastanawialiście się, kto stał za rozwojem tego urządzenia? Otóż był to polski wynalazca, Stefan Kudelski.


Źródło: YouTube/AudioAnalog

Urodził się w Warszawie w roku 1929. W czasach wojennych razem z rodziną wyemigrowali do Szwajcarii. I właśnie tam w domowym laboratorium rozpoczął prace nad magnetofonami. Swój pierwszy model magnetofonu Nagra stworzył w roku 1951 jeszcze jako student . Później ten projekt wygrał w konkursie The First International Amateur Recording Contest. Późniejsze modele okazywały się jeszcze lepsze poprzedników. Dzięki temu szybko stał się niezastąpionym urządzeniem wykorzystywanym przez dziennikarzy oraz filmowców. Co ciekawe za swoje osiągnięcia i wkład w rozwój kinematografii Kudelski został wyróżniony nawet Nagrodami Amerykanskiej Akademii Filmowej – Oscarami oraz nagrodami Emmy. Sam wynalazca zmarł w 2013 roku, jednak założona przez niego firma nadal prosperuje na rynku, produkując między innymi sprzęt muzyczny oraz dekodery telewizyjne.
Źródło: Wikipedia, photo©ErlingMandelmann.ch

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Pies – wierny robot
Robot – farmaceuta

Najnowsze artykuły

Menu