Czy wiesz, że napinacze suwakowe można stosować m.in. do podnoszenia urządzeń lub ryglowania osłon?

artykułyCzy wiesz, że...dociskinapinacze

Napinacze suwakowe są stosowane do „przytrzymywania” elementów w przyrządach produkcyjnych. Specyficzna konstrukcja i właściwości powodują jednak, że mogą być one wykorzystywane do realizacji innych funkcji w maszynach, urządzeniach, czy różnego typu sprzęcie.

napinacze suwakowe

Rys. 1 Przykładowe napinacze suwakowe – od lewej seria GN 843.1 oraz GN 842

Napinacze suwakowe są elementami posiadającymi mechanizm przetwarzający ruch ramienia dociskowego na liniowy przesuw trzpienia. Dzięki kinematyce tych mechanizmów, siła wywierana osiowo przez trzpień jest znacznie większa od przyłożonej przez operatora. Dodatkowo, mechanizm blokuje się samoczynnie w jednej, lub obu krańcowych pozycjach. Właściwości te można wykorzystać na wiele sposobów, kilka z nich przedstawiono poniżej.

PODNOSZENIE: W połączeniu z innymi elementami, napinacze mogą tworzyć układy podnoszenia urządzeń w celu ich ustabilizowania (przy współpracy ze stopami wahliwymi) lub przemieszczenia (przy współpracy z zestawami kołowymi).

napinacz suwakowy - układ podnoszenia

Rys. 2 Przykład układu podnoszenia – napinacz serii GN 843.1 + stopa serii LV.A.

RYGLOWANIE: Blokowanie drzwi, osłon, pokryw itp. Bezpośrednio, lub za pośrednictwem cięgien, popychaczy, tulejek prowadzących, sworzni itp.

napinacz suwakowy - układ ryglowania

Rys. 3 Przykład układu ryglowania bezpośredniego – napinacz serii GN 843.1.

Innym ciekawym zastosowaniem może być NAPIĘCIE / NACIĄG pasa w przekładni pasowej, folii na rolce itp.

Powyżej przedstawione zostały tylko przykładowe napinacze suwakowe. W ofercie ELESA+GANTER znajduje się wiele modeli, charakteryzujących się różnorodnymi sposobami zamocowań, zakresem pracy, wytrzymałością, użytymi materiałami itp. Najpopularniejsze z nich są serie: GN 840, GN 842, GN 843.1, GN 844. Bliższe informacje na temat pełnej oferty, włączając wersje nierdzewne napinaczy, znajdują się na naszej stronie internetowej w grupie „Dociskacze, napinacze, zapięcia”.

Autor: Krzysztof Stutko

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu podstawowym 038 (wersja polskojęzyczna) lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 691 772 572 (Krzysztof Stutko)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , , ,
Kolumnowe wskaźniki poziomu cieczy HCZ-VT.
EFEKTYWNOŚĆ I OPTYMALIZACJA WYDOBYCIA – INNOWACYJNE MASZYNY I TECHNOLOGIE 2015

Najnowsze artykuły

Menu