Dama, która wynalazła wycieraczki

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

W naszym cyklu poświęconym wynalazcom przedstawiamy postać Mary Anderson – kobiety, która zapragnęła ułatwić życie kierowcom w trakcie deszczowej pogody.


Źródło: YouTube/TheBlaze

Urodziła się w 1866 roku w Stanach Zjednoczonych. Wieku trzech lat wyprowadziła się z mamą i siostrą do Alabamy, a od 1883 roku prowadziła ranczo i winnicę we Fresno w Kaliforni. Po śmierci ciotki, rodzina Anderson odziedziczyła fortunę. Za część pieniędzy Anderson wybrała się na wycieczkę do Nowego Yorku, gdzie zaobserwowała, jakie problemy sprawia kierowcom padający deszcz. Wymyśliła sposób jak temu zapobiegać i skonstruowała pierwsze w historii wycieraczki samochodowe. Było to urządzenie obsługiwane ręcznie z wnętrza pojazdu. Anderson szybko opatentowała swój wynalazek, a po dwóch latach odsprzedała go producentowi z Kanady. Niestety w tamtym okresie jej wycieraczki nie odniosły sukcesu i wiele osób uznało je za bezsensowny pomysł rozpraszający kierowców. Dopiero wersja elektryczna z lat dwudziestych na stałe zagościła w samochodach. Faktem jest jednak, że Mary Anderson była autorką oryginalnej koncepcji. Poza wycieraczkami Anderson zajmowała się również budową i zarządzaniem biurowca w Birmingham.

Źródło: WIkipedia | Ilustracja: Griszka Niewiadomski/Freeimages.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Kapsuła ratująca przed Tsunami
Mini trzpienie ustalające z gałką w kolorze czerwonym RAL 3000 – seria GN 822-RT

Najnowsze artykuły

Menu