Diamenty wychodzą z mody?

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCLA) pracują nad nową, obiecującą technologią pozwalającą na wytworzenie supertwardych materiałów. Dotychczas najtwardszym znanym materiałem był diament.

Jego syntetyczną odmianę używa się m.in. przy odwiertach pól naftowych, wierceniach tuneli pod skałami itp. Uzyskanie syntetycznego diamentu jest jednak bardzo drogie. Dodatkowo np. przy cięciu stali diamentowe ostrza szybko się niszczą.

Dlatego poszukuje się innych materiałów, które mogłyby zastąpić ten surowiec. Naukowcy z UCLA wpadli na pomysł wzbogacania nieściśliwych metali wiązaniami kowalencyjnymi. Dzięki temu udało im się m.in. wytworzyć z miękkiego osmu materiał tak twardy, jak diament i umożliwiający żłobienie w szafirze (któremu przyznaje się 9 punktów w skali twardości od 1 do 10). Trwają eksperymenty nad właściwościami innych metali potraktowanych wiązaniami kowalencyjnymi.

Źródło: http://www.sciencedaily.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Oskary wzornictwa dla produktów ELESA
Rozbrajający robot

Najnowsze artykuły

Menu