Dron do zbierania DNA

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Przedstawiamy wam eDrone. To wyjątkowy pojazd latający, którego funkcją jest uzyskanie lepszego wglądu w otaczający nas krajobraz oraz badanie populacji zwierząt. Urządzenie nie ma za zadanie prowadzenia tylko obserwacji. Na jego pokładzie znajduje się szereg specjalistycznych czujników w tym takich, które wykrywają ślady DNA. Bo to właśnie na podstawie takich śladów eDron będzie określał jakie stworzenia żyją na danym obszarze.

Źródło: YouTube/New Scientist

Urządzenie pozwala na pobieranie śladów DNA w wyższych partiach drzew, tam gdzie wysłanie człowieka byłoby bardzo czasochłonne i wymagało odpowiedniego zaplecza. eDrone samodzielnie namierza odpowiednią gałąź i za pomocą specjalnego samoprzylepnego próbnika pobiera potrzebne dane. Na razie urządzenie było testowane na siedmiu różnych gatunkach drzew. W sumie podczas lotów dron zebrał informacje o 21 gatunkach, jakie w nich żyły. Teraz czeka go prawdziwe wyzwanie. Jego twórcy, czyli naukowcy ze Szwajcarskiego Instytutu Federalnego Badań Leśnych, Śnieżnych i Krajobrazowych oraz firma eDNA Spygen szykują swój wynalazek do startu w zawodach, w trakcie których eDron rywalizowałby z innymi tego typu maszynami. Ich zadanie polega na zbadaniu 100 hektarów lasu i określenie jak największej ilości gatunków, jakie je zamieszkują.

Źródło: www.trendhunter.com | Ilustracja: Clay Banks on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Jak zoptymalizować proces pakowania – case study firmy DAMET
Masaż w wykonaniu robota

Najnowsze artykuły

Menu