Dron, który potrafi się wspinać

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Zespół inżynierów z Biomimetics and Dexterous Manipulation Lab przy Uniwersytecie Stanforda (USA) opracował latającego robota, który potrafi także wspinać się po ścianach. Ten nietypowy dron, którego konstrukcja jest wzorowana na budowie owadów, może być bardzo przydatny w sytuacjach, gdy jedynym stabilnym lądowiskiem są ściany. Z tego powodu jednym z możliwych zastosowań są np. miasta zniszczone przez trzęsienie ziemi.Źródło: YouTube/bdmlstanford

Dron nosi nazwę SCAMP (Stanford Climbing and Aerial Maneuvering Platform) i jest wyposażony w dwa śmigła oraz stopki przypominające odnóża owadów, dzięki którym może poruszać się po pionowych ścianach. Ciekawostką jest specjalny, wysuwany zaczep, dzięki któremu dron może przytrzymać się ściany przed planowanym odlotem. W przypadku, gdy pionowa powierzchnia jest zbyt gładka dron potrafi przywrzeć do niej posługując się siłą generowaną przez wirujące śmigła.

Źródło: www.engadget.com | zdjęcie: YouTube/bdmlstanford

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
TECHCONFEX 2016
Wesołych Świąt!

Najnowsze artykuły

Menu