Dron imitujący nurka

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Zawód nurka należy do jednego z najniebezpieczniejszych na świecie. Nawet dla tych najbardziej doświadczonych narażenie na różnice ciśnień może być tragiczne w skutkach. Dlatego naukowcy z Uniwerystetu Stanforda stworzyli robota, któremu ciśnienie nie straszne i który będzie mógł zastępować nurków w najbardziej niebezpiecznych miejscach.


Źródło: YouTube/Stanford

Urządzenie zostało nazwane OceanOne. Robot ma ludzkie kształty i może być sterowany z lądu. Największą innowacją, jaką oferuje OceanOne, jest sprzężenie zwrotne z operatorem. Robot jest wyposażony w specjalny system czujników, dzięki którym operator w specjalnych rękawicach może sam poczuć rękami to, czego robot dotyka. W ten sposób została usprawniona praca robota w miejscach, gdzie nie dociera dość światła oraz.  Ma to także wpływ na możliwość wykonywania manualnych czynności w trakcie pracy. Robot mógłby całkowicie zastąpić nurków, jednak jego twórcy chcą, aby jedynie był wykorzystany do badań w miejscach zbyt niebezpiecznych dla ludzi.

Źródło: www.gizmag.com | ilustracja: YouTube/Stanford

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Dron medyczny z Wrocławia leci do Australii
LRV, czyli polska myśl techniczna na księżycu

Najnowsze artykuły

Menu