Dźwignia nastawna to znane rozwiązanie firmy ELESA+GANTER, które od lat umożliwia szybkie i pewne mocowanie elementów, bez użycia dodatkowych narzędzi. Wsłuchując się w potrzeby klientów prezentujemy nowe rozwiązanie. Jest ono idealne dla wszystkich, którzy wykorzystują nasze dźwignie na przyrządach obróbczych.
Rys.1 Dźwignie nastawne GN 307 w kolorze czarnym i białym
Zastosowania dźwigni nastawnej
Dźwignia nastawna wykorzystywana jest jako narzędzie do łatwego i szybkiego mocowania przedmiotów. Pełni ona funkcję śruby lub nakrętki, a jej obsługa nie wymaga używania narzędzi. Ruch roboczy – dokręcania lub odkręcania realizowany jest za pomocą przestawnego ramienia dźwigni. Przestawienie ramienia odbywa się przez jego odciągnięcie wzdłuż osi śruby lub nakrętki.
Dzięki możliwości przestawiania ramienia dźwigni przez jej odciągnięcie, możemy w łatwy sposób dokręcić element nawet w miejscu, gdzie przestrzeń na wykonanie pełnego obrotu jest ograniczona. Brak konieczności używania narzędzi skraca czas potrzebny na wykonanie pracy, a szeroki zakres wymiarów pozwala na dopasowanie elementu odpowiedniego do wymaganych potrzeb.
Drobne zmiany – wielkie różnice
Innowacją w modelu GN 307 jest dodatkowa, zaprasowana podkładka, która jest zintegrowana z dźwignią. Zauważyliśmy, że klienci często wykorzystują nasze dźwignie do mocowania elementów obrabianych w przyrządach.
W tym celu zazwyczaj wybierają dźwignie GN 300 i samodzielnie dodają podkładkę w celu uzyskania precyzyjnego i pewnego zamocowania.
Rys.2 Dźwignie nastawne GN 300 w kolorze czarnym
Większa powierzchnia docisku umożliwia pewniejsze mocowanie obrabianego przedmiotu i utrudnia jego przypadkowe przestawienie. Klienci dotychczas radzili sobie w ten sposób:
Rys. 3 Dźwignia nastawna GN 300 i oddzielnie dodawana podkładka
Obserwując taki sposób zastosowania naszych elementów postanowiliśmy wprowadzić na rynek gotowe rozwiązanie, które pozwoli uniknąć dodatkowych czynności. Jak wiadomo, każdy dodatkowy element, o którym musi pamiętać operator to możliwość potencjalnego błędu. Wydłużony czas wymiany elementu w przyrządzie, zagubienie podkładek, konieczność znalezienia w warsztacie podkładki o odpowiedniej średnicy. Czyli błahostka, która skutecznie utrudnia życie. Zaprasowana na stałe podkładka skutecznie rozwiązuje ten problem – to właśnie drobna zmiana, powodująca wielką różnicę
Rys.4: Z prawej strony rękojeści GN 300, po prawej rękojeści GN 307. Czerwonymi strzałkami oznaczono zintegrowane podkładki.
Szczegóły techniczne
Szpilka i nakrętka wraz z wewnętrznym mechanizmem dźwigni zostały wykonane z wysokiej jakości stali, o wytrzymałości na rozciąganie 500 MPa, a następnie czernione. Sprężyna powrotna ze stali sprężynowej realizuje powrót dźwigni z pozycji przestawiania (nieprzenoszącej momentu obrotowego) do pozycji pozwalającej na ruch roboczy (dokręcanie lub odkręcanie).
Rodzajem sprzęgła w tym rozwiązaniu jest wielokarb. Jedna część wielokarbu jest odlana na rękojeści dźwigni. Druga, zazębiająca się z pierwszą, została wyfrezowana w korpusie szpilki lub nakrętki (w zależności od wersji). Połączenie kształtowe występujące po zazębieniu się dwóch połówek wielokarbu umożliwia przeniesienie momentu obrotowego, czyli dokręcenie lub odkręcenie łączonych dźwignią elementów.
Zaprasowana w dolnej części dźwigni podkładka zwiększa powierzchnię docisku. Podkładka wykonana jest z tej samej stali co szpilka i korpus dźwigni. Dodatkowo jest ona utwardzana i czerniona.
Ramię dźwigni wykonano ze stopu cynku, a następnie pokryto żywicą epoksydową. W standardzie dostępne są cztery kolory ramienia dźwigni: czerwony, pomarańczowy, szary i czarny. Powierzchnia ramienia dźwigni nie jest gładka – posiada specjalną fakturę poprawiającą chwyt.
Rys. 5 Szczegółowa budowa dźwigni nastawnej GN 307
Proste rozwiązania poprawiające efektywność
Im dłuższe czasy przezbrojeń, tym więcej kosztów produkcyjnych. Nie mamy wpływu na to, jak szybko ktoś dokręca śrubę. Mamy jednak wpływ na to, jak powtarzalnie to zrobi.
Dotychczasowe rozwiązanie stosowane przez klientów to zastosowanie podkładki oraz zwykłej dźwigni GN 300.
Nie jest to rozwiązanie idealne, a czasami może być przyczyną problemów. Podkładki można zgubić i trzeba dopasować je do średnicy śruby, aby uzyskać odpowiednie połączenie. Zwyczajnie trzeba o nich pamiętać podczas każdej zmiany detalu w przyrządzie. Może to rodzić frustracje operatora i chęć ułatwiania sobie pracy (niekoniecznie tak, jakbyśmy tego chcieli)…
Jeżeli operator maszyny podczas swojej zmiany wykonuje kilkaset przezbrojeń, oznacza to konieczność każdorazowego zwracania uwagi na dobre umiejscowienie podkładki. To kolejna czynność, która spada na ręce operatora i powoduje ryzyko popełnienia błędu. Niepoprawnie zamocowany detal podczas obróbki na frezarce CNC potrafi wyrządzić wiele szkód.
Zaprasowana podkładka połączona jest z dźwignią na stałe. Nie da się jej zatem zgubić, a idealnie dopasowanie do otworu nakrętki lub szpilki pozwala nie przejmować się, że podkładka podczas montażu przesunie się. Takie połączenie daje spokój i pewność podczas montażu.
Wybór kolorów
Ramiona dźwigni są pokryte żywicą epoksydową, dzięki czemu można uzyskać różnorodne kolory zgodne z paletą RAL. Możemy wykonać niemal dowolny kolor dźwigni – wedle życzenia klienta. Różne kolory można wykorzystać jako specjalne oznaczenia dla operatorów – dźwignie, które nie mogą być przestawiane do obróbki jednego rodzaju detalu mogą być np. czerwone. Podczas pracy operator nie jest narażony na ryzyko popełnienia błędu, co przekłada się na mniejsze przestoje i ograniczenie strat.
Dźwignie GN 307 w standardowych kolorach prezentowanych poniżej są dostępne w tej samej cenie, od jednej sztuki. W pełnym zakresie wymiarów z magazynu w Polsce.
Więcej informacji katalogowych:
Redakcja: Elesa+Ganter Polska
Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:
Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!
Kontakt:
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 887 035 500